Bratislava a jej premeny - Most SNP

ARCHITEKTÚRA

Jedna z najvýraznejších premien Bratislavy sa udiala pred 50 rokmi. Vznikala v tom čase nová dominanta mesta: Most SNP. Dizajn mosta spred polstoročia je taký originálny a nadčasový, že dodnes žasneme nad umom a nadaním jeho tvorcov z vtedajšej Slovenskej vysokej školy technickej. Nad ich odvahou a ambicióznosťou. Most SNP preklenul Dunaj v jedinečnej podobe a jeho silueta vpečatila mestu novú identitu. Raritné dobové reportážne fotografie Juraja Bonča z výstavby sa stretávajú v knihe s ich súčasnými verziami. Jeho pokračovateľ, fotograf Ľubomír Deák, si dal záležať na tom, aby ich spravil presne z tej istej pozície, z akej boli pred 50 rokmi odfotené. Monochrómia verzus farebnosť, budovanie zajtrajškov verzus svet dneška, z akéhokoľvek pohľadu sa na to pozriete, je to zaujímavé porovnanie. Pripomeňte si teda, aké to bolo, pozrite si, aké to je, a zasnívajte sa, aké to mohlo byť – to všetko vďaka výnimočnej fotodokumentácii tejto významnej bratislavskej premeny v majstrovsky spracovanej knihe.

Lichtenfeld

NAŠE DEJINY

Populárne izraelské bojové umenie krav maga je úzko spojené s Bratislavou. Už začiatkom 20. storočia sa v starom Prešporku usadil Samuel Lichtenfeld – estrádny umelec, univerzálny športový tréner a v neposlednom rade veľký propagátor systému sebaobrany džiu-džicu. Od roku 1908 svoje vedomosti a schopnosti naplno zúročil pri práci v mestskej polícii ako detektív.

Thatcherová a thatcherizmus

DEJINY

„O koľko lepším miestom by bola Británia, ak by barónka Thatcherová nikdy neexistovala! Jej politika by bola menej znetvorená, spoločnosť menej nerovná, verejné služby menej zanedbané a konzervatívne médiá menej zúrivé. Bola by viac zmierená s Európou aj sama so sebou.

Ľudia Ukrajiny

REPORTÁŽE

Kniha reportáží Ľudia Ukrajiny rozpráva príbehy neobyčajných ľudí a komunít, ktorým do života zasiahla najväčšia agresia v Európe od druhej svetovej vojny. Sú to príbehy obrovského odhodlania ľudí Ukrajiny nie iba prežiť, ale vytrvať a žiť. Hoci sú neraz v tme a okolo nich hučia sirény, streľba a bomby. Reportáže publicistu Branislava Ondrášika dopĺňajú desiatky snímok od oceňovaného fotografa Michala Burzu, ktorý za titulnú fotografiu knihy získal Slovak Press Photo. Obaja prinášajú príbehy z takmer dvadsiatich ukrajinských miest a obcí, ktoré zachytili počas roka 2022. Hovoria o poštároch, železničiaroch, študentoch, hekeroch, ktorí čelia ruskej agresii v kybernetickom priestore, o LGBTI+ ľuďoch, ktorí sú súčasťou ukrajinskej armády, o komikoch, humanitárnych pracovníkoch či o ľuďoch starajúcich sa o domáce zvieratá, ktorých majitelia zomreli alebo museli utiecť. Je to kniha o malých i veľkých hrdinstvách ľudí, ktorí nedržia v rukách samopaly, ale bojujú s rovnakou odvahou ako vojaci na fronte. Aj oni riskujú svoje životy. Spoznajte ich tváre a dramatické príbehy v knihe Ľudia Ukrajiny.

Nekrolog jedné nálevny

JOSEPH MITCHELL

Posledná zbierka poviedok Josepha Mitchella (1908–1996), amerického novinára a prozaika. Nájdeme tu poviedku z konca 30. a ze 40. rokov. Najrozsiahlejšia je poviedka Mohawkové ve vysoké oceli, hovoriaca o živote o živote Mohawkov v rezervácii aj mimo nej – hlavne pri práci na výškových stavbách a mostoch..

Nejvyšší karta

PETRA HŮLOVÁ

Škandálne odhalenie, alebo mystifikácia? Provokácia, alebo skutočnosť? Autobiografia, alebo fikcia? Spisovateľka Sylvie Novak se na prahu päťdesiatky obzerá za svojou úspešnou kariérou angažovanej autorky a reflektuje svoj osobný život.

Kráľ Ubu (grafický román)

KOMIKS

Kráľ Ubu od Alfreda Jarryho v slovenskom preklade Alberta Marenčina vydal Divadelný ústav ako grafický román. Jeho autorom je medzinárodne uznávaný slovinský komiksový autor, ilustrátor Ciril Horjak (Dr. Horowitz).

S prominutím řečeno

MICHAEL ŽANTOVSKÝ

Spisovetľ, prekladateľ a diplomat Michael Žantovský v svojom novom literárnom diele okúzľujúcim zveličením a vtipom rozpráva "nezmazateľné zážitky" s významnými osobnosťami svetového diania.

Mytológia - Veľké myšlienky

MYTOLÓGIA

Kniha Veľké myšlienky: Mytológia skúma a rozoberá viac ako osemdesiat mýtov z celého sveta. Je plná obrázkov, fotografií a pútavých príbehov, ktoré ponúkajú nový pohľad na mýty a na to, čo znamenajú pre kultúry, ktoré ich vytvorili. Či už ste v tejto téme úplní nováčikovia, zanietení študenti alebo máte jednoducho radi skvelé rozprávanie, táto kniha vás určite má čím zaujať.

Pan Kaplan má stále třídu rád

LEO ROSTEN

Jedna z najobľúbenejších humoristických kníh posledného storočia. Iskrivý humor, spočívajúci v jazyku, jeho záslužnostiach a slovných hračkách. Autor svoju už legendárnu knihu po obrovskom úspechu viac krát prepracoval a doplnil o ďalšie epizódy a postavy, pričom nenarušil neopakovateľnú atmosféru diela, ktorá zabáva už niekoľko generácii čitateľov.

Jón Kalman Stefánsson: „Snažím sa nesklamať dôveru svojich postáv“

Stefánsson vytvára svety, v ktorých sa dá ľahko stratiť. Nie preto, že by boli zamotané (aj keď občas trocha sú), ani nie len tak štandardne, ako sa strácame, keď nás niečo veľmi baví alebo je to napínavé. V Stefánssonových knihách sa človek môže stratiť celým svojím ja, hlboko a viacúrovňovo. Ako to robí, a najmä prečo? Kde hľadá inšpiráciu? A existuje naozaj článok o dážďovkách? Odpovede na tieto (a aj mnohé iné) otázky poskytol sám spisovateľ.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania