Naše kníhkupectvá sú tu stále pre vás! Informácie o osobných odberoch a rezerváciách, kontakty aj dôležité informácie nájdete » priamo TU «
 
Šeptuchy

ALENA SABUCHOVÁ

DOTLAČ

Dorota, dcéra miestneho hrobára nasáva všetok okolitý svet – s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami, ktoré vedia liečiť, nadprirodzenom aj tvrdou skutočnosťou. Príbehom o Dorotinom dospievaní v tomto zvláštnom, magickom kraji čitateľa sprevádza jej najlepšia kamarátka. Alena Sabuchová si pre svoje jemné, no zároveň i drsné rozprávanie zvolila krásny priestor a zabývala ho výnimočnými postavami, stojacimi na hranici nielen dvoch susediacich štátov. Román je inšpirovaný jej viacerými návštevami regiónu Podlasia. Súčasťou knihy sú aj fotografie Róberta Tapperta, ktoré vznikli v Podlasí počas autorkinho zberu materiálu.

 
Príbeh o Áste

JÓN KALMAN STEFÁNSSON

Ásta, ktorej meno – ak si odmyslíme posledné písmeno – po islandsky znamená láska, sa narodí koncom päťdesiatych rokov mladému zaľúbenému páru, Sigvaldimu a Helge. Idyla rodinného života však netrvá dlho. Na Helgu doľahne monotónnosť a útrapy všedného dňa a rodinu opustí. Kým sa Sigvaldi snaží opäť si usporiadať život, vyrastá Ásta u pestúnky. Príbeh o Áste nie je len životným príbehom jednej ženy, ale aj rozprávaním o rodine, o osudoch, ktoré sa navzájom preplietajú a ovplyvňujú, o láske v jej mnohých podobách, ľudských túžbach, strate a ľútosti, vyrozprávaný s citlivosťou a pochopením. Príbeh o Áste je najnovším, v poradí dvanástym románom islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona (1963). Román bol okrem iného nominovaný na Islandskú literárnu cenu a na francúzsku literárnu cenu Prix Médici. V slovenskom preklade od autora vyšli romány Letné svetlo a potom príde noc, Ryby nemajú nohy a Veľké asi ako vesmír.

 
Desatero smyslů

BIOLÓGIA

Všetko o svete okolo nás sa dozvedáme prostredníctvom zmyslov. A zďaleka k tomu nevyužívame len známu päticu tvorenú zrakom, sluchom, chuťou, hmatom a čuchom. Zvieratám však ponúkajú ich zmysly také vnímanie sveta, aké si len ťažko dokážeme predstaviť. Ryby vedú rozhovory prostredníctvom elektrických výbojov, vtáky počujú blížiacu sa búrku s niekoľkodňovým predstihom, korytnačky dokážu hmatať aj cez tvrdý pancier a sépie registrujú farby, aj keď sú farboslepé. Autor zhromaždil množstvo rôznych anomálií a zvieracích kuriozít a ich prostredníctvom nás pozýva do ríše zvieracích zmyslových vymožeností, nad ktorými zostáva rozum stáť.

 
MAG D A Reader 2020 Extravilán

EXTRAVILÁN

Aleš Šedivec, Gabriela Smetanová, Igor Machata, Ján Studený, Juraj Gavula, Lucia Gašparovičová, Ľubica Hustá, Ľubica Segečová, Martin Jančok, Matej Gavula, Michal Janák, Oleksandra Bakushina, Oliver Klimpel, Vít Halada. Niekoľko rozhovorov, ktoré sú medzi postavami v rôznych pozíciách.

 
Dobývání nebe

PAOLO GIORDANO

Po vojnovom románe Telo a intímnej novele Čerň a striebro sa Paolo Giordano (1982) v košatom románe vracia ku generačnej výpovedi, s ktorou na seba upútal pozornosť už v oceňovanej prvotine Osamelosť prvočísiel. Protagonistami jeho nového príbehu je štvorica mladých ľudí, traja chlapci a jedno dievča, ktorých osudy sledujeme od puberty približne do Kristových rokov, keď všetci žnú plody svojich mladíckych postojov a rozhodnutí.

 
Španělská chřipka

HISTÓRIA

Pred sto rokmi, keď sa krvavý zápas národov po štyroch rokoch chýlil ku koncu, nabrala na obrátkach smrtonosná epidémia - pandémia španielskej chrípky. Armáda mŕtvych narastala každým dňom, po desaťročiach budú epidemiológovia hovoriť o 20 až 50, niektorí dokonca o 100 miliónoch obetí na celom svete. Počet vyhasnutých ľudských životov tak vysoko prekročil krvavú daň, ktorú si vybrala celá svetová vojna. Práve ku 100. výročiu pandémie predkladá historik lekárstva Harald Salfellner bohato ilustrovanú publikáciu, ktorá dnešnému čitateľovi túto epidémiu približuje v jej globálnych súvislostiach a dopadoch.

 
Proč zahynul John Lennon?

JOHN LENNON

Sugestívne napísaný životopis rozpletá záhadu, ktorú predstavovala Lennonova osobnosť, a prináša jeho úplný portrét - komplexné informácie o jeho živote, láskach, hudbe, o jeho predčasnej smrti a tiež o odkaze, ktorý nám zanechal. Autorka pozorne sleduje, aké životné zážitky Lennona formovali, a ktoré jeho osobnostné rysy viedli k tomu, že pred svojou násilnou smrťou žil v newyorskom exile.

 
Biela veľryba

HERMAN MELVILLE

Mladý námorník Izmael, znudený všednosťou každodenného života na pevnine, sa dá najať na veľrybársku loď. Čoskoro však zistí, že jej kapitán sa nevydal na more preto, aby sa vrátil s nákladom veľrybieho mäsa a tuku. Kapitán Achab túži po pomste. Na jednom z predchádzajúcich lovov natrafil na majestátnu Bielu veľrybu, ktorá ho pripravila o loď aj o nohu. A tak sa začne veľkolepé námorné dobrodružstvo, keď posádka lode zmeria nielen hĺbku morí, ale aj ľudskej duše. Biela veľryba jeden z najvzrušujúcejších dobrodružných románov a jedno z vrcholných diel americkej literatúry.

 
Město pro každého

ARCHITEKTÚRA

Mesto je fascinujúci ľudský vynález, ktorý sa stal domovom pre väčšinu obyvateľov našej planéty. Ako ale pochopiť niečo tak zložité a pritom krehké, ako je mesto? Manuál urbanistu začiatočníka priblíži, ako toto veľké ľudské mravenisko funguje, aké nám poskytuje príležitosti, ale hlavne, s akými problémami sa dnes stretáva. Mestské plánovanie je strategická hra, v ktorej sa každý deň učíme, ako žiť a rešpektovať sa na spoločnom pôdoryse. Pridaj sa, pretože sa hrá predovšetkým o tvoju budúcnosť!

 
Brána

JÁN ZAMBOR

Nová básnická zbierka Jána Zambora Brána je poctou básnikom, ktorí ho sprevádzajú na ceste hľadania: Jánovi Hollému, Ivanovi Kraskovi či Macuovi Bašóovi, ktorého prekladal. Temné obrazy rozpadávajúceho sa sveta, rodičovského domu, smrť matky, vojnové besnenie či jáchymovské príbehy väzňov a popravených, „katalógy hrôz, obludnosti človeka a ideológie“ podľa dokumentácie Rudolfa Dobiáša, všetko je „podopierané“ čistotou prírody, krajinou ako katarziou, stravujúcou všetky formy zla.

 
Cesty do utopie

FILOZOFIA

Menej známa a do češtiny doteraz nepreložená kniha Martina Bubera vznikala v čase druhej svetovej vojny. Autor v nej vychádza z predpokladu hlbokej spoločenskej krízy, ktorej možno čeliť len dôsledným premyslením koreňov našej civilizácie. Námetom sú rozličné reformné pokusy 19. storočia, ktoré reagovali na dejinné dôsledky Francúzskej revolúcie.

Najlepšie knihy 2020 podľa zákazníkov Artfora

Toto je rebríček toho najlepšieho na čítanie z roka 2020 ‒ podľa tých z vás, ktorí svoje dobrodružstvo myslenia hľadajú v kníhkupectvách Artforum. Tieto knihy prešli skúškou ťažkého roka, siahali ste po nich, keď sa svet menil a plány rušili. Tieto knihy nás všetkých tešili v čudných časoch.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania