Manaraga (slovenské vydanie)

VLADIMÍR SOROKIN

NOVINKA

Šesťsto rokov trvajúca Guttenbergova epocha v novom románe jedného z najpopulárnejších moderných ruských autorov Vladimira Sorokina končí. Začína sa epocha, kde sa knihy už nevydávajú a netlačia, uchovávajú sa už len v múzeách. A medzi bohatými snobmi sa šíri nová móda - grilovacie párty, kde mäso zručný kuchár obracia na ohni z horiacich papierových kníh – papierových polenách. Nová móda tak zmení knihy na ohrozený druh zapísaný v Červenej knihe a novodobé čítanie, grilovanie a požívanie takto pripravených pokrmov na zločin.
Čo sa však stane, keď sa reformátor rozhodne zaviesť snobskú zábavu pre niekoľkých vyvolených aj do fastfoodov? Aký bude osud papierovej knihy vo svete múdrych bĺch a hologramov – po Novom stredoveku a Druhej islamskej revolúcii? Manaraga sa dá čítať ako epitaf literatúre v papierovej forme – aj ako oslava večného života.

 
Příběh služebnice

MARGARET ATWOOD

Slávny román kanadskej spisovateľky vykresľuje pochmúrnu víziu, v ktorej sa USA zo silnej demokracie prepadnú do totality. Kniha získala Cenu Arthura C. Clarka pre najlepší román roka a stala sa predlohou pre filmové a úspešné seriálové spracovanie.

 
Nie je opica ako opica

PRE DETI

Hravá, plne ilustrovaná a interaktívna encyklopédia pre deti od 6 rokov. Autorky, mama a dcéra, Lucia a Barbara Krškové v krátkych textoch zameraných na zaujímavosti predstavujú deťom jednotlivé druhy poloopíc, opíc a ľudooopov.

 
Sběrná kniha

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

Helena Třeštíková v rozhovore s Pavlom Kosatíkom. "Keď človek býva na Václaváku, nemôže si myslieť, že unikne dejinám," hovorí dokumentaristka Helena Třeštíková, ktorá sa narodila priamo v jednom z domov na slávnom pražskom námestí.

 
Posledné dni noci

GRAHAM MOORE

Kniha autora scenáru k oskarovému filmu Kód Enigmy. New York 1888. V uliciach ešte poblikávajú plynové lampy, no rýchlo ich strieda nový zdroj svetla – elektrická energia. Mladý právnik Paul Cravath zastupuje vynálezcu Georga Westinghousa, ktorého žaluje Thomas Edison.

 
Mozek. Váš příběh

NEUROVEDA

Pripravte sa na napínavú výpravu do vnútorných svetov. V zdanlivo nekonečnej sieti miliárd mozgových buniek vzniká niečo, čo by ste tam nečakali: vy sami. Autor je neurovedec, ktorý se špecializuje na otázky plasticity mozgu, vnímania času, či sociálnej politiky.

 
Sjednocená teorie architektury

ARCHITEKTÚRA

Dlho očakávaný český preklad kľúčovej práce amerického matematika a významného teoretika architektúry, prezývaného "Vitruvius 21. storočia". Kniha ponúka inovatívny prístup k architektonickým princípom.

 
Dodělej si knihu

PRE DETI

Milé deti, vyskúšajte svoje sily ako spisovatelia, básnici, ilustrátori a typografi! Spojte bodky, zachyťte slová, písmenkám dokreslite háčiky. Učešte svoje myšlienky a vyvolajte búrku - staňte sa umelcami! Kniha získala prestížne ocenenie Bologna Ragazzi Award 2017.

 
Příběh Berlín

HISTÓRIA

Hitlerov bunker, najdivokejšie nočné kluby, utečenecké tábory, miesto, kde Angela Merkelová rozhoduje o osude Európy. Berlín je mesto s pestrou históriou a fascinujúcou súčasnosťou, plné života, módy, umenia, energie a neustálych zmien.

 
Cesta do Talianska

JOHAN WOLFGANG GOETHE

Popri známych dielach nemeckého velikána J. W. Goetheho ostali v úzadí iné, dopĺňajúce mozaiku osobnosti autora, pretože chýbal ich slovenský preklad. Tak to bolo dosiaľ i s Cestou do Talianska.

 
Panama Papers

REPORTÁŽE

Viac ako štyristo novinárov z najvýznamnejších médií na svete spolupracovalo v prísnom utajení, aby na jar 2016 simultánne publikovali takzvané Panamské dokumenty. Podarilo sa im odhaliť obrovské toky ukrytých miliónov - peňazí korporácií, premiérov aj diktátorov, mafie, tajných agentov, predstaviteľov FIFA, aristokratov, či celebrít.

Vladimir Sorokin: Manaraga

Po fantasmagorickom Telúrsku vydáva Artforum ďalší výborný distopický román Vladimira Sorokina, ktorý tentokrát Sorokin venoval knihám a ich neistej budúcnosti - okolo roku 2040 budú kuchári na snobských grillparty pripravovať pokrmy na ohni z horiacich papierových kníh. V kruhoch Kuchárov sa však nájde istý reformátor, ktorý chce túto zábavku dostať aj do fastfoodov a medzi plebs.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania