O tyranii

TIMOTHY SNYDER: O TYRANII


Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli?

Snyder tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“

 
Černé díry

STEPHEN HAWKING

Cyklus prednášok pre BBC o čiernych dierach, najpodivuhodnejších objektoch známeho vesmíru.

 
Uspávanka

LEILA SLIMANI

Od začiatku vieme, ako príbeh skončí. Netúžime dozvedieť sa, čo sa stalo, ale pochopiť prečo.

 
Prostonárodné slovenské rozprávky II.

DOBŠINSKÝ

Druhý zväzok Dobšinského Prostonárodných slovenských rozprávok je oproti prvému zväzku pestrejší, pokiaľ ide o rozprávkové žánre. Kým v prvom zväzku boli takmer výlučne čarovné rozprávky, v druhom zväzku sa stretávame aj s baladickými, zvieracími a humoristickými námetmi.

 
Nebezpečná mělčina

INTERNET A MY

Finalista Pullitzerovej ceny. Kniha o tom, ako moderné technológie menia spôsob ľudského myslenia a konania.

 
Vzkříšení modřínu

POVIEDKY

Kde sa v človeku berie sila a vôla k tomu, aby sa živý dostal z pekla sovietskeho gulagu?

Rozprávanie s Jurajom Malíčkom o sci-fi a fantasy knihách II.

Nový rozhovor s teoretikom pop-kultúry, vysokoškolským pedagógom a publicistom, Jurajom Malíčkom. Opäť sme hovorili o sci-fi knihách, o svojráznej výtvarnej estetike tohto žánru, o tichuanských bibliách, o tom, či žijeme v alternatívnej histórii, o umelej inteligencii a identite, ale aj o súťaži Anasoft litera, o tom prečo nedôveruje recenziám a na záver aj jedna z možností, ako sa dá povedať, ktorá kniha je dobrá a ktorá nie.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania

10,17 €
11,30 €