Bratislava a jej premeny - Most SNP

ARCHITEKTÚRA

Jedna z najvýraznejších premien Bratislavy sa udiala pred 50 rokmi. Vznikala v tom čase nová dominanta mesta: Most SNP. Dizajn mosta spred polstoročia je taký originálny a nadčasový, že dodnes žasneme nad umom a nadaním jeho tvorcov z vtedajšej Slovenskej vysokej školy technickej. Nad ich odvahou a ambicióznosťou. Most SNP preklenul Dunaj v jedinečnej podobe a jeho silueta vpečatila mestu novú identitu. Raritné dobové reportážne fotografie Juraja Bonča z výstavby sa stretávajú v knihe s ich súčasnými verziami. Jeho pokračovateľ, fotograf Ľubomír Deák, si dal záležať na tom, aby ich spravil presne z tej istej pozície, z akej boli pred 50 rokmi odfotené. Monochrómia verzus farebnosť, budovanie zajtrajškov verzus svet dneška, z akéhokoľvek pohľadu sa na to pozriete, je to zaujímavé porovnanie. Pripomeňte si teda, aké to bolo, pozrite si, aké to je, a zasnívajte sa, aké to mohlo byť – to všetko vďaka výnimočnej fotodokumentácii tejto významnej bratislavskej premeny v majstrovsky spracovanej knihe.

Lichtenfeld

NAŠE DEJINY

Populárne izraelské bojové umenie krav maga je úzko spojené s Bratislavou. Už začiatkom 20. storočia sa v starom Prešporku usadil Samuel Lichtenfeld – estrádny umelec, univerzálny športový tréner a v neposlednom rade veľký propagátor systému sebaobrany džiu-džicu. Od roku 1908 svoje vedomosti a schopnosti naplno zúročil pri práci v mestskej polícii ako detektív.

LEGO

LEGO

Novinár Jens Andersen je prvý človek, ktorý získal úplný prístup do rodinných a podnikových archívov firmy LEGO. Prvýkrát tak môže rozprávať príbeh tej najslávnejšej skladačky v jej úplnosti: ako rodinnú ságu, podnikateľský zázrak aj nevyspytateľnú kroniku dvadsiateho storočia. Keď sa roku 1916 v dánskom Billunde usídlil tesár a stolár Ole Kirk Christiansen, začali sa okrem novej kapitoly v jeho skromnom živote písať aj dejiny možno tej najikonickejšej hračky na svete. Mladý remeselník pomerne skoro zistil, že viac ako krovmi, nábytkom a susedskou výpomocou si zarobí výrobou drevených stavebníc. A vo chvíli, keď Christiansenovi vymenili drevo za plast, sa stavebnice s ich logom dostali do detských izbičiek po celom svete.

Avantgardisté

UMENIE

Chceli zmeniť umenie a s ním aj celú spoločnosť. Umenie zmenili. Spoločnosť nie. Veľká októbrová revolúcia, to nebol len razantný zlom v ruskej politike. V očiach revolucionárov sa vytvárala nová spoločnosť, nový svet, nový človek.

Nejvyšší karta

PETRA HŮLOVÁ

Škandálne odhalenie, alebo mystifikácia? Provokácia, alebo skutočnosť? Autobiografia, alebo fikcia? Spisovateľka Sylvie Novak se na prahu päťdesiatky obzerá za svojou úspešnou kariérou angažovanej autorky a reflektuje svoj osobný život.

Prašina - kompletná trilógia

OPÄŤ DOSTUPNÉ

Kompletná trilógia z tajomnej pražskej štvrte. Pre odvážnych čitateľov a čitateľky od 10 rokov. Dobrodružné príbehy kamarátov Jirka a En napísal český spisovateľ Vojtěch Matocha a okamžite zožal úspech u odbornej verejnosti, no najmä u tisícok mladých čitateľov. Tri na seba nadväzujúce príbehy sa odohrávajú vo zvláštnej mestskej štvrti, v ktorej akoby zastal čas - nefunguje tam elektrina, tým pádom nejazdí ani MHD a nefungujú žiadne výdobytky modernej technológie. Mladí hrdinovia sa tak musia spoliehať iba na svoju intuíciu, odvahu a trošku šťastia. A samozrejme - jeden na druhého. Mimoriadne napínavé príbehy blízke štýlu Jaroslava Foglara dopĺňajú ilustrácie Karola Osohu, ktoré čitateľov vezmú priamo do srdca Prašiny. Set kompletnej trilógie obsahuje knihy: Prašina 1 Prašina 2. Čierny merkurit Prašina 3. Biela komnata. Limitovaná edícia, do vypredania zásob.

S prominutím řečeno

MICHAEL ŽANTOVSKÝ

Spisovateľ, prekladateľ a diplomat Michael Žantovský v svojom novom literárnom diele okúzľujúcim zveličením a vtipom rozpráva "nezmazateľné zážitky" s významnými osobnosťami svetového diania.

Rosshalda

HERMANN HESSE

Rosshalda je román výnimočného autora, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Rosshalda je vlastne názov panského domu a súčasne dejisko hlbokej manželskej krízy maliara Johanna Veragutha a pianistky Adele.

Pan Kaplan má stále třídu rád

LEO ROSTEN

Jedna z najobľúbenejších humoristických kníh posledného storočia. Iskrivý humor, spočívajúci v jazyku, jeho záslužnostiach a slovných hračkách. Autor svoju už legendárnu knihu po obrovskom úspechu viac krát prepracoval a doplnil o ďalšie epizódy a postavy, pričom nenarušil neopakovateľnú atmosféru diela, ktorá zabáva už niekoľko generácii čitateľov.

Jón Kalman Stefánsson: „Snažím sa nesklamať dôveru svojich postáv“

Stefánsson vytvára svety, v ktorých sa dá ľahko stratiť. Nie preto, že by boli zamotané (aj keď občas trocha sú), ani nie len tak štandardne, ako sa strácame, keď nás niečo veľmi baví alebo je to napínavé. V Stefánssonových knihách sa človek môže stratiť celým svojím ja, hlboko a viacúrovňovo. Ako to robí, a najmä prečo? Kde hľadá inšpiráciu? A existuje naozaj článok o dážďovkách? Odpovede na tieto (a aj mnohé iné) otázky poskytol sám spisovateľ.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania