Príkaz na zmrazenie

RUSKO

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Putin plietol do amerických volieb, bol Magnitského zákon. Po úspechu svojej prvej knihy sa Bill Browder vracia s ďalším strhujúcim trilerom, v ktorom opisuje, ako sa stal úhlavným nepriateľom Vladimira Putina preto, lebo odhalil pranie špinavých peňazí v hodnote stoviek miliárd dolárov, a ako Putin odstránil každého, kto sa mu postavil do cesty. Keď mladého ruského právnika Sergeja Magnitského, ktorý pracoval pre Browdera, ubili na smrť v moskovskom väzení, Browderovým životným poslaním sa stalo vystopovať jeho vrahov a zabezpečiť, aby zvíťazila spravodlivosť.

Jablko v tme

CLARICE LISPECTOR

Martim spáchal zločin. Skrýva sa v brazílskom vnútrozemí, najprv v zabudnutom prázdnom hoteli, potom na osamelom statku. Usiluje sa začať celkom odznova, na samom začiatku, poprieť celú svoju predchádzajúcu existenciu a využiť svoj skutok na úplnú obnovu. Pritom naráža na hranice jazyka, na veci i pocity, ktoré nemajú meno. Clarice Lispector sa v románe Jablko v tme ponára do ľudského vnútra, pokúša sa vysloviť nevypovedateľné a priblížiť sa k našej najhlbšej podstate. Písanie vníma ako pokus, ktorým sa chce dotknúť základov sveta a „chytiť jablko v tme, bez toho aby spadlo“. Román získal Cenu Carmem Dolores Barbosovej za najlepšiu knihu roka 1961.

Ťuk ťuk puk

PRE DETI

Počujete to, čo vidíte? V tejto knižke to pufká a klopká, kváka a praská. Objavte zvuky vo výrazných farbách, no celkom bez slov. Ozvučte to, čo vidíte na obrázkoch. Ideálne nahlas! A načúvajte, ako to znie. Ani by ste neverili, koľkými slovami sa dajú opísať zvuky. Každý vie, ako robí koník, ale ako robia špagety? A čo sprcha? Táto knižka vám to ukáže. Dobrá zábava zaručená!

Vyměnit vodu květinám

VALÉRIE PERRINOVÁ

Podmanivý príbeh silnej ženy, ktorá napriek všetkým ranám osudu tvrdohlavo verí v šťastie. Violette Dušičková je správkyňa cintorínu v malom burgundskom mestečku. Pre ženu je to neobvyklé povolanie.

Bratislavské rarity

DEJINY

Vášnivý zberateľ povestí zo starej Bratislavy prichádza s knihou, ktorá prekvapí sumárom unikátov o našom starom hlavnom meste. Kniha je plná čarovných zaujímavostí z čias keď „zažiarili pouličné lampy“ či detailov zo stáročného života pozlátenej koruny na veži Dómu Svätého Martina.

Jako v nebi, tak i na zemi

DAVIDE ENIA

Pred očami sa nám odhaľuje obraz Palerma plného špiny, násilia, hrubých slov, ale aj veľkých citov, zmyslu pre česť a spravodlivosť. A napriek tomu, že ženy stoja v príbehu vždy v pozadí, práve ony sú hlavnými hýbateľkami osudov.

Prokletí impéria a ruská lež

POLITOLÓGIA

Zrejme žiadne tlačené české médium nevenovalo v minulosti toľko pozornosti narastajúcim imperiálnym ambíciám Putinovského Ruska a dianiu na Ukrajine ako politicko - kultúrna revue Kontext.

Júlia a ospalý žralok

PRE DETI

Príbeh novej knihy úspešnej autorky Kiran Millwood Hargrave Júlia a ospalý žralok rozpráva desaťročná Júlia. Toto leto má stráviť so svojimi múdrymi a trochu výstrednými rodičmi v majáku pri mori na ostrove Unst. Otec je človek čísel, má maják zautomatizovať, zatiaľ čo sa Júliina mama, morská biologička, bude venovať výskumu. Júlia svoju veselú a impulzívnu mamu obdivuje, chcela by byť presne ako ona. Pomáha mame pri oprave lode, na ktorej bude hľadať tajomného grónskeho žraloka dožívajúceho sa vyše 400 rokov. Nájsť tohto nepolapiteľného obra však vôbec nie je ľahké. Ukrýva sa v hlbinách a Júliina mama, doteraz vždy plná energie, akoby sa začala strácať v hĺbke svojich predstáv. Kniha Júlia a ospalý žralok je o priateľstve, súcite, dospievaní, psychickom zdraví a životnom prostredí. Rozoberá zložité problémy ľudských vzťahov aj zaujímavé fakty zo života zvierat zrozumiteľným, no pritom poetickým spôsobom. Je plná očarujúcich kontrastných ilustrácií autorkinho manžela Toma de Frestona, ktoré knižke dodávajú ešte tajomnejšiu snovú atmosféru.

Thatcherová a thatcherizmus

DEJINY

„O koľko lepším miestom by bola Británia, ak by barónka Thatcherová nikdy neexistovala! Jej politika by bola menej znetvorená, spoločnosť menej nerovná, verejné služby menej zanedbané a konzervatívne médiá menej zúrivé. Bola by viac zmierená s Európou aj sama so sebou.

Som Richard Stanke

V občianskej spoločnosti na Slovensku vždy zaznieval silný hlas z hereckej komunity. Zlomové udalosti si vyžadovali zapojenie čo najväčšieho počtu ľudí a bude to tak opäť. Je preto zaujímavé zistiť, čo si o svojom pôsobení myslia zúčastnení aktéri, o to viac, ak ide o ľudí s určitou prestížou v kultúre. Richard Stanke je v tomto zmysle dôležitá postava, o čom svedčí aj fakt, že je nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Rozhovory s Richardom Stankem viedol Ján Štrasser a je to pozoruhodné čítanie na dotvorenie ďalšej časti obrazu o slovenskej kultúre.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania