
MILAN KUNDERA
Unesený Západ, ôsmy zväzok esejí Milana Kunderu obsahuje dva texty: Nesamozřejmost národa, prejav Milana Kunderu na zjazde Zväzu československých spisovateľov v roku 1967 a vo francúzštine napísaný esej Unesený Západ (1983) v preklade Anny Kareninovej. Na prejav Nesamozřejmost národa reagovala komunistická strana obvinením, že vytvoril "politickú a filozofickú palaformu opozície. Druhý text, esej Unesený Západ, je apelom k ochrane európskej duchovnej identity, vrátane krajín "uprostred".

MICHEL HOUELLEBECQ
Mŕtvy básnik nepíše. Preto je dôležité zostať nažive. Zbierka esejí a článkov popredného súčasného francúzskeho básnika a prozaika Michela Houellebecqa ponúka autorov chladný, často zábavný, vždy prenikavý pohľad na aspekty modernity. Texty vychádzali v deväťdesiatych rokoch a na začiatku nového tisícročia a Houellebecq v nich píše o témach, ktoré v danom čase rezonovali vo Francúzsku a prestupujú aj do jeho prozaických textov. Lanzarote je krátkym rozprávaním o januárovej dovolenke na rovnomennom ostrove. Na Lanzarote možno stretnúť fascinujúcich ľudí, konkrétne Pam a Barbaru či policajta Rudiho z Luxemburska, ktorý momentálne žije v Bruseli. A čo má s ostrovom spoločné raeliánska sekta čakajúca na príchod mimozemšťanov? Michel Houellebecq, francúzsky básnik, prozaik a esejista. Za román Mapa a územie dostal v roku 2010 Goncourtovu cenu. Vo vydavateľstve Inaque vyšli jeho romány Elementárne častice, Platforma, Možnosť ostrova, Podvolenie, Sérotonín a Zničiť.

ARCHITEKTÚRA
Jedna z najvýraznejších premien Bratislavy sa udiala pred 50 rokmi. Vznikala v tom čase nová dominanta mesta: Most SNP. Dizajn mosta spred polstoročia je taký originálny a nadčasový, že dodnes žasneme nad umom a nadaním jeho tvorcov z vtedajšej Slovenskej vysokej školy technickej. Nad ich odvahou a ambicióznosťou. Most SNP preklenul Dunaj v jedinečnej podobe a jeho silueta vpečatila mestu novú identitu. Raritné dobové reportážne fotografie Juraja Bonča z výstavby sa stretávajú v knihe s ich súčasnými verziami. Jeho pokračovateľ, fotograf Ľubomír Deák, si dal záležať na tom, aby ich spravil presne z tej istej pozície, z akej boli pred 50 rokmi odfotené. Monochrómia verzus farebnosť, budovanie zajtrajškov verzus svet dneška, z akéhokoľvek pohľadu sa na to pozriete, je to zaujímavé porovnanie. Pripomeňte si teda, aké to bolo, pozrite si, aké to je, a zasnívajte sa, aké to mohlo byť – to všetko vďaka výnimočnej fotodokumentácii tejto významnej bratislavskej premeny v majstrovsky spracovanej knihe.

REPORTÁŽE
Bosí ľudia vyskakujú z lodí na španielskej pláži a rýchlo prchajú medzi prekvapenými turistami. Africkí migranti túžiaci dostať sa do „našej“ Európy. Gibraltárska úžina meria v najužšom mieste asi pätnásť kilometrov. Vzdialenosť medzi dvoma kontinentmi, islamom a kresťanstvom. Most, alebo múr? Reportérka Aleksandra Lipczak s jazykovou bravúrou prechádza storočiami španielskych dejín tam a späť, stretáva pritom stredovekých rytierov, dnešných utečencov aj arabských učencov. Cesta po Andalúzii najskôr spochybní vaše vnímanie pravých európskych tradícií a koreňov, silne ovplyvnených islamskou kultúrou. Ak si správne Španielsko spájate napríklad s ryžovou paellou, pomarančmi alebo sladkými churros, ani jedno by ste tam pred rokom 711 nenašli. Ale nejde len o jedlo, islamská civilizácia bola v čase stretu s rôznymi barbarskými kmeňmi, ktoré vtrhli do Európy, intelektuálne aj umelecky vyspelejšia. V turbulentnej dobe dokázala uchovať antické vzdelanosť – jej objavy v matematike, astronómii alebo liečiteľstve, hĺbku filozofie. Aby ju potom kresťanská kráľovstvá mohli znovu objaviť. Vyvíjala by sa bez tohto „mostu“ európska spoločnosť rovnako? Andalúzia bola mnoho storočí malým laboratóriom spolužitia rôznych náboženstiev a tradícií, medzi ktorými sa hranice občas rozplývali a niekedy zase bránili ohňom a mečom. Lajla znamená noc je reportáž, ktorá pomáha pochopiť jednu zo zásadných otázok súčasnosti, vzťah Európy s moslimským a arabským svetom. Aj keď je často zložitý ako ornamenty córdobskej mešity-katedrály.

HUDBA
V roku 1983 vydalo vydavateľstvo OPUS knihu Organová interpretácia od popredného koncertného organistu a pedagóga Ferdinanda Klindu. Kniha poskytuje súhrnný obraz všetkých aspektov potrebných k hre na kráľovský nástroj a vychádza zo spojenia bohatých teoretických, pedagogických a praktických vedomostí autora s dobovými pramennými poznatkami.

LEGO
Storočný príbeh najslávnejšej stavebnice na svete. Keď sa v roku 1916 v dánskom Billunde usídlil tesár a stolár Ole Kirk Christiansen, začali sa okrem novej kapitoly v jeho skromnom živote písať aj dejiny možno tej najikonickejšej hračky na svete. Mladý remeselník pomerne skoro zistil, že viac ako nábytkom a susedskou výpomocou si zarobí výrobou drevených autíčok, kačíc a stavebníc. Netrvalo dlho a malá rodinná firma a jej hračky predávané pod značkou LEGO si podmanili srdce detí po celom Dánsku.

MICHAIL BULGAKOV
Kedy strach a zimomriavky ovládnu dušu čitateľa? Keď Majster vzýva Diabla a vydáva sa na let ponad prekliatu Moskvu? Keď v laboratóriách jeho fantázie praskajú osudové vajcia, liahnu sa na svet príšery a ulice sa zapĺňajú ľuďmi so psími srdcami? Alebo vtedy, keď nám Michail Bulgakov vykresľuje realistické obrazy sovietskej Moskvy či predrevolučného virvaru? Realita je hroznejšia o to viac, že autor a jeho postavy si neodpustia, aby ju prikrášlili vidinami narkomana či démonickou hrou. Morfium – Diaboliáda – Moskva z červeného kameňa... Hrôza, hrôza, hrôza. Výber svojich časopiseckých próz plánoval Michail Bulgakov (1891 – 1940) vydať roku 1937 pod názvom O vášňach a nerestiach. Lenže v jednom z najhorších rokov krvavej ruskej histórie kniha nevyšla a jednotlivé poviedky sa dlhé roky po spisovateľovej smrti publikovali v najrozličnejších výberoch z jeho tvorby. Autorom koncipovaná zbierka tak vychádza v novom slovenskom preklade po prvý raz.

HERMANN HESSE
V celej autorovej tvorbe ide o výnimočné dielo. Pôvodne ho napísal iba pre okruh najbližších priateľov a nemalo byť nikdy publikované. O tom, aby vyšlo vo väčšom náklade pre verejnosť presvedčil Hesseho jeho vydavateľ Samuel Fischer, mimochodom – rodák z Liptovského Mikuláša. A tak si aj vďaka nemu môžeme teraz aj my prečítať Zápisky s kúpeľov v Badene, kde si Hesse liečil ischias. Zápisky majú nenapodobiteľnú atmosféru a predstavujú nám autora ako človeka s veľkým zmyslom pre humor a sebairóniu. Pre Silvera Hesseho, vnuka slávneho spisovateľa a správcu jeho pozostalosti, je to dedove najobľúbenejšie dielo. Vychádza v edícii TORQUIS v upravenom preklade Magdy Takáčovej, s doslovom Volkera Michelsa a ako obvykle sme použili ako ilustrácie – akvarely autora. Dizajn a zalomenie Peter Brunovský

DELPHINE DE VIGAN
Skutočnosť, že u nás vychádza už štvrtá próza Delphine de Vigan znamená, že táto francúzska autorka si tu našla svoje verné publikum. Vždy preň pripraví nové prekvapenie: tentokrát je to dramaticky gradujúce rozprávanie o vzťahu dvoch žien, ktoré sa postupne mení v skutočný psychologický thriller.

PATRICK NESS
Nová kniha od dvojnásobného držiteľa prestížneho ocenenia Carnegie Medal! Sarah Dewhurstová a jej otec, vydedenci v malom washingtonskom mestečku Frome, sú nútení najať si draka ako pomocníka na rodinnej farme, k čomu sa uchyľujú len tí najchudobnejší z chudobných. Modrý drak Kazimír však nie je celkom tým, čím sa zdá na prvý pohľad.
Nákupom kníh ste pomohli 150 deťom. Ďakujeme!
Prostredníctvom zaokrúhľovania nákupu na stránke internetového obchodu Artforum ste vy, naši zákazníci, prispeli na pomoc najchudobnejším deťom. Vďaka vám im prostredníctvom neziskovej organizácie Mary's Meals posielame 3500 eur. Zaokrúhľovanie pokračuje; od 1. apríla budeme zbierať peniaze pre nadáciu Integra.
O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk