Tieto číta Jakub Kratochvíl

Šieste vydanie kníhkupeckého newslettra. Chceme vám o knihách písať tak, ako s vami o knihách hovoríme, keď k nám prídete. Každý týždeň píše ktosi iný z kníhkupectva. Dnes píše Jakub Kratochvíl o ľuďoch a živote na okraji.

Na margo okraja

­

Minule som spomenul vydavateľstvá Pulchra a Torst, teraz napíšem dve krátke správy o dvoch skvelých knihách z vydavateľstva FRA.

Elsa Aids: Přípravy na všechno. Láska a banalita. Rezignácia ako odmena.
„I malé neshody vedly k válečným poměrům."
„Po mnoha týdnech jsem opět dosáhl samoty, ale protože sám sobě nemám co nabídnout, nezdá se mi to výhodné."

Pavel Klusák: Uvnitř banánu. Ak je tolkoto absurdností nie len v hudbe, ale aj v iných oblastiach života, o ktorých nič neviem, tak to nemôže zle dopadnúť. Strašná sranda je toto.

­Nedeľu sme strávili ľahkými záhradnými prácami, premýšľali sme nad lesom a vybrali z poličky Slunečnice aneb Rukověť malého zahradníka a pripomenula sa aj kniha Rufus zálesák, ktorá je jednou z našich najobľúbenejších. Najviac nás baví Rufusove balenie, dokupovanie zálesáckych potrieb a vetvička v ohnisku. Keď sme v našich borovicových lesoch, chováme sa ako zálesáci. Už nech je tu jar.

Pero Le Kvet na tomto mieste písal o knihe Kde zrovna jsem, tak som si ju prečítal. Je to presné. Rýchle. Nepokojné.

­Doma sa číta Jan Čep. Před námi tma a mráz sú krásne listy, ktoré písal vtedy známy spisovateľ počas vojnových rokov vtedy mladej študentke Věře Procházkové. Uzimené spomalenie, nevyžiadané aj vyžiadané rady.

No číta sa tiež Sestra úzkost a Zeměžluč / Letnice / Děravý plášť. Netajím sa, že ma zaujala poviedka s názvom Jakub Kratochvíl.

Jakub Kratochvíl