Pomôžte nám zlepšiť www.artforum.sk - vyplňte dotazník a vyhrajte 10 Eur poukážku
Tam, kde číha vlk

AJELET GUNDAR-GOŠEN

Lilach Schuster sa pred sedemnástimi rokmi presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú pohodlný život vo veľkom dome s bazénom. Všetko vyzerá dokonale, až kým na školskom večierku skolabuje a zomrie Adamov spolužiak Džamál Jones. Román Tam, kde číha vlk je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť, je rámcovaný konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou. Spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred našimi blízkymi. „Trendom dneška je, že chceme, aby sa naše deti cítili dobre, nie aby boli dobré. Myslím, že toto je niečo, čo sa oproti minulosti zmenilo,“ hovorí autorka v rozhovore pre Deutsche Welle.

Stopy stredoveku

NAŠE DEJINY

Historička Daniela Dvořáková hovorí, že by nechcela žiť v stredoveku, možno práve preto, že vie o tomto období tak veľa. Rozhovory, ktoré s ňou viedli Denisa Gura Doričová a Tomáš Gális, sa zameriavajú na obdobie neskorého stredoveku na našom území - v Uhorsku -, teda na záver 14. storočia a 15. storočie, a viac než dejinami udalostí a vojen sa zaoberajú dejinami každodennosti a ľudských príbehov. Kniha Stopy stredoveku čitateľovi sprístupňuje život vtedajších ľudí z rozličných spoločenských vrstiev.

Schôdzka so smrťou

AGATHA CHRISTIE

Počas dovolenky v Jeruzaleme sa mladá lekárka Sarah Kingová zoznámi so zvláštnou americkou rodinou, ktorú ovláda despotická nevlastná matka. Rodiace sa sympatie medzi Sarah a Raymondom Boyntonom sú však podľa všetkého odsúdené na zánik, keďže matka bráni deťom v akomkoľvek kontakte s inými ľuďmi.

Zmätenosť

RICHARD POWERS

Najnovší román držiteľa Pulitzerovej ceny za literatúru si kladie tie najzásadnejšie otázky o živote ako takom, zároveň je veľmi intímny. Astrobiológ Theo Byrne pátra po živote v celom vesmíre a sám vychováva svojho nezvyčajného deväťročného syna Robina, ktorý na mnohých pôsobí dojmom bytosti z inej planéty.

Autistky

AUTIZMUS

Autistické ženy sú ako neuchopiteľné tieňe. Dospelá žena s vysoko funkčným autismom je pre nás prakticky neznámy fenomén - ak sa objaví vo filme alebo literatúre, potom pravdepodobne ako ženská verzia mužského nerd-a so záujmom o počítačové hry, matematiku, Rubikovu kocku alebo vlakové cestovné poriadky. Švédska spisovateľka Clara Törnvallová, ktorej bol diagnostikovaný autismus v štyridsiatich rokoch, zistila, že jej vnímanie a pochopenie sa veľmi líši od bežných predstáv o autizme. Preto vytvára iný obraz. Vo svojom osobnom rozprávaní mieša prvky literatúry faktu s rozhovormi s autistickými ženami a spochybňuje náš pohľad na normálnosť a odchýlky od nej. Sústredí sa na skupinu žien, ktoré boli v spoločnosti doteraz neviditeľné.

Sklenená záhrada

TATIANA TIBULEAC

Tamara Pavlovna si v detskom domove vyberie dievčatko, ktoré síce nerozpráva jej jazykom, no najviac vydrží. Totiž jedine s vytrvalosťou a zaťatosťou, obklopená drobnými radosťami z pestrého života na dvore jedného bytového domu v Kišiňove, nájde dospievajúca Lastočka spôsoby, ako sa vyrovnať s cudzím jazykom, neľahkými podmienkami, pocitom viny z túžby po vlastných rodičoch... Dej románu Sklenená záhrada sa vracia do rokov perestrojky a glasnosti, do rokov konca sovietskej éry a začiatku hľadania samostatnej moldavskej identity. Tatiana ?îbuleac zaň v roku 2019 získala Cenu Európskej únie za literatúru.

Hebrejky. Biblické matky, démonky, královny i milenky

NAŠE DEJINY

Kniha Jana Fingerlanda nie je len ďalším rozprávaním o osudoch biblických žien. Usiluje o niečo iné. Skúma, ako tieto príbehy počas storočí chápali rabíni, kresťanskí teológovia alebo rôzne sekty, ktorých interpretácie boli s časom potlačené alebo zabudnuté. Autor knihy sa pýta, čo môžu pridať novodobé oblasti, ako antropológia, lingvistika alebo psychoanalýza. Čo z pôvodného obsahu skrývajú, alebo aspoň rozmieľajú novodobé preklady. A ako príbehy biblických žien interpretovali umelci, či už maliari, filmári, alebo spisovatelia. Dochádza pritom k prekvapivým záverom, ktoré sa v mnohom stavajú proti bežne tradovaným výkladom. Text knihy dokumentuje rozsiahly obrazový materiál.

Kým pravda vyjde najavo

TOŠIKAZU KAWAGUČI

Čo by ste povedali na to, keby ste sa mohli vrátiť späť do minulosti, ale iba na chvíľku, kým vám vychladne káva? V jednej malej kaviarni, pomenovanej podľa známej neapolskej piesne Funiculi Funicula, vraj majú miesto, ktoré vám to umoží. Má to však háčik. Môžete sa stretnúť iba s ľuďmi, ktorí už kaviareň niekedy v minulosti navštívili. Nech urobíte čokoľvek, prítomnosť tým nezmeníte. Pri pobyte v minulosti sa z miesta nesmiete vzdialiť. Váš čas v minulosti sa začína naliatím kávy a končí sa, keď káva vychladne. A tam sa čudesné pravidlá ešte nekončia. Napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí, keď sa o tejto možnosti dopočujú, rozhodnú sa využiť ju. A čo vy? Stáli by ste o návrat do minulosti aj za takých podmienok? Kniha Kým pravda vyjde najavo, nás po prvej knihe Kým vychladne káva opäť zavedie do tejto malej podivnej kaviarne. Ponúka nám ďalšie štyri príbehy ľudí, ktorí sa o cestu v čase pokúsili, a ich dojemné rozuzlenie. Tentoraz sem zavítajú štyria muži, ktorí by urobili čokoľvek, aby sa ešte raz naposledy stretli so svojimi blízkymi. Spájajú ich štyri milosrdné lži, ktoré použijú, aby ochránili svojich milovaných. Najlepší priatelia príbeh muža, ktorý sa stretol so svojím dvadsaťdva rokov mŕtvym priateľom Matka a syn príbeh muža, ktorý sa nemohol zúčastniť na pohrebe svojej matky Milenci príbeh muža, ktorý sa stretol so svojou priateľkou, ktorú si nemohol zobrať Manželia príbeh starého policajného vyšetrovateľa, ktorý nemohol svojej žene odovzdať darček Keby ste sa mohli vrátiť do minulosti, s kým by ste sa chceli stretnúť vy?

Ja, Alfonsina

PRE DETI

Bola považovaná za kráľovnú pedálov. Talianska cyklistická ikona Alfonsina Strada sa začiatkom 20. storočia dostala na titulné stránky novín, keď sa zúčastnila prestížnych cyklistických pretekov Giro d’Italia – napriek tomu, že sa ich mohli zúčastniť len muži. Oceňovaný ilustrátor a spisovateľ Joan Negrescolor pôsobivo vyrozprával príbeh tejto výnimočnej, odvážnej ženy – o jej detstve v talianskej provincii, láske k cyklistike, túžbe po slobode a pôsobivej kariére.

20 rokov s pamiatkami

NAŠE DEJINY

Publikácia „20 rokov s pamiatkami“ mapuje obdobie dvadsiatich rokov činnosti Krajského pamiatkového úradu Žilina (2002 – 2022). Kolektív autorov – žilinských pamiatkarov – sa snaží verejnosti priblížiť svoju prácu a ukázať krásu i zložitosť celej pamiatkovej disciplíny. Kniha je rozdelená do 20 kapitol, ktoré sa zaoberajú konkrétnym typom národných kultúrnych pamiatok a ich obnovou – hradom, hradným ruinám, kostolom a kláštorom, synagógam, kalváriám a drobnej sakrálnej architektúre, kaštieľom a kúriám, historickým parkom a záhradám, ľudovej architektúre, technickým pamiatkam...

Tam, kde číha vlk

Román Tam, kde číha vlk je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť, je rámcovaný konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou. Spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred svojimi blízkymi. „Trendom dneška je, že chceme, aby sa naše deti cítili dobre, nie aby boli dobré. Myslím, že toto je niečo, čo sa oproti minulosti zmenilo,“ hovorí autorka v rozhovore pre Deutsche Welle.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania