Stretnú sa kresťan, moslim a žid...

ROZHOVORY

Pri spoločnom stole sa stretli rabín Miša Kapustin, evanjelický farár Ondrej Prostredník, katolícky kňaz Felix Mária a riaditeľ Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Hasna. Rozhovory obsahujú tematické celky ako: O ateistoch a agnostikoch, O Bohu, O rozpore kresťanstva s vedou, O homosexualite, O spravodlivej spoločnosti, O dialógu a ďalšie.

 
Sila

NAOMI ALDERMAN

„Elektrizujúce. Šokujúce! Sila vám vyrazí dych! A nad všetkým sa zamyslíte dvakrát.“ – Margaret Atwood.
Ženy na celom svete zisťujú, že majú silu. Stačí roztvoriť dlaň, pohnúť prstom a dokážu spôsobiť ukrutnú bolesť či dokonca smrť. Prišiel Deň dievčat, ale ako a kde sa skončí? Sila je feministickou sci-fi, ktorú denník Guardian vybral za knihu roka 2017. Dievča v americkom zapadákove utečie od nevlastného otca, ktorý ho zneužíva. Mladík v Nigérii natočí video, ako sa dievča v supermarkete obráni pred útočníkom. Dcéra mafiána z východného Londýna je svedkyňou popravy svojej matky. Senátorka v Novom Anglicku sa pokúša chrániť svoju dcéru. Allie, Tunde, Roxy a Margot trpia nerovnosťou, ktorá sa udržiavala vo svete počas celých storočí. Využijú pohnuté časy, aby zaviedli nový poriadok. Iskra revolúcie preskakuje z jednej krajiny do druhej, nová sila, výnimočná a ničivá, ktorú v sebe objavili dievčatá a mladé ženy, navždy zmení svet. „Príbeh služobníčky našich čias.“ – Grazia

 
Aha, nadávky

PAPĽUCH, ŠKULIPERDA, OŠKRDA

Prečítajte si tie najírečítejšie ľudové nadávky o výzore, povahových črtách, zlozvykoch, ale aj o zlých vlastnostiach človeka, ktoré sme pre vás vybrali.

 
Monogamia

PSYCHOLÓGIA

„Geniálne... Phillips je Martinom Amisom britskej psychoanalýzy.“ Times

 
Kapitán

KAPITÁN

Kapitán je tragikomická kniha, ktorá archivuje dôležité, humorné a nepodarené výroky kapitána Andreja Danka. Viac ako šesťdesiat citátov nachádzajúcich sa v tejto publikácii dopĺňajú ilustrácie Martina Luciaka a originálne texty slovenských osobností, akými sú: Ľubomír Feldek, Juraj Kemka, Samo Marec Michal Magušin a Peter Adamecký.

 
Becoming

MEMOÁRE

Michelle Obama sa vďaka svojmu životu naplnenému zmyslom a úspechmi stala jednou z nejikonickejších žien našej éry. V dobre napísaných pamätiach zaznamenáva zážitky, ktoré ju formovali: od detstva v chicagskej South Side, cez roky, keď vyvažovala materské a pracovné povinnosti, až po obdobie na najslávnejšej svetovej adrese. Kniha je v angličtine.

 
Texty 1962-2001 / Lyrics

BOB DYLAN

Bob Dylan patrí k najväčším kultúrnym ikonám 20. a 21. storočia - na jeho piesne odkazovali Beatles aj Rolling Stones, David Bowie, Leonard Cohen či Tom Waits, ale tiež Salman Rushdie, Allen Ginsberg, Václav Havel či Barack Obama. Získal mnoho cien od Grammy cez Oscara, Zlatý glóbus, Pulitzerovu cenu, záplavu čestných doktorátov až po Nobelovu cenu za literatúru. Tri dvojjazyčné zväzky prinášajú kompletné Dylanove texty od začiatku jeho kariéry po súčasnosť.

 
Ať žijou mikrouti

ZDRAVIE

Známy psychiater, publicista a vysokoškolský pedagóg píše poučne, originálne aj s humorom o črevnom mikrobióme, ktorému sa tiež hovorí "črevný mozog". Mení pohľad na liečbu cukrovky, depresie i mnoho ďalších chorôb. Ako črevný mikrobióm ovplyvňuje naše správanie?

To najlepšie zo svetovej beletrie

Dobrá beletria sa asi nikdy nepredávala ľahko, ale tento rok akoby to bolo ešte ťažšie, ako sme zvyknutí. Nie je to tým, že by nevychádzali dobré knihy. Aj tento rok ich bolo viac, ako stihne človek prečítať. Možno je to tým, že ako je svet z roka na rok šialenejší, tiahne to ľudí viac k literatúre faktu. Aby sa uistili, že rozum sa zo sveta ešte úplne nevytratil. Je to škoda, pretože dobrý román nás môže naučiť o svete, o ľuďoch a o sebe samých minimálne toľko, ako dobrá reportáž alebo populárno vedecká kniha. Čím viac cudzích príbehov poznáme, tým lepší bude ten, ktorý vytvoríme pre seba samých. Ak hľadáte dar, ktorý by dokázal obdarovanému či obdarovanej pootvoriť dvere do sveta nových, dosiaľ nepoznaných príbehov, tu je náš výber najlepších kníh beletrie za rok 2018.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania