Žiť svoju báseň

ROZHOVORY

IVAN ŠTRPKA

Kniha rozhovorov Žiť svoju báseň vypovedá o živote a diele Ivana Štrpku od jeho detstva, literárnych začiatkov v časopise Mladá tvorba a vzniku dnes už legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci až dodnes. Dôležitou súčasťou dialógov sú jeho názory na poéziu, na vlastnú kreativitu a na literatúru i kultúru, na dobu, v ktorej žijeme.

 
Kam plášť, tam vietor

PREDPREDAJ

Nová básnická zbierka Ivana Štrpku zo skupiny Osamelí bežci. Pätnásta básnická zbierka Ivana Štrpku.

 
Expedícia

CESTOPIS

Všetko v tejto knihe je pravda. Teda okrem strán 275 a 276... Výpravná kniha plná fotografií a archívnych materiálov mapuje absurdnú, no romanticky sympatickú výpravu: na cestu zo Štokholmu na severný pól v teplovzdušnom balóne sa odhodlala trojica Švédov.

 
Kníhkupkyňa z Berlína

ŽIVOTOPIS

V roku 1921 si poľská prisťahovalkyňa Françoise Frenkel otvorila svoje prvé kníhkupectvo v Berlíne. Miluje knihy, francúzsku literatúru a kultúru.

 
Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

FEMINIZMUS

Kedykoľvek sa ako dieťa či tínedžerka pokúsila nahlas povedať svoj názor alebo konať samostatne, hneď to schytala. Feministka! Adichieová sa v dvoch esejach vyrovnáva s feminizmom a obhajuje ho. Feminizmus pre ňu nie je bojom za ženské práva, ale snahou o lepší svet pre všetkých.

 
Světelná znamení

MARTIN M. ŠIMEČKA

Zo všetkých skvelých textov, ktoré Milan Šimečka napísal, sú vraj najlepšie listy, ktoré napísal žene a synom z ruzyňskej väznice, kde od mája 1981 strávil trinásť mesiacov. Svetelné znamenia sú zvláštnym dialógom medzi otcom a synom, ktorý sa neodohráva v reálnom čase ani vo fyzickej blízkosti.

 
Konec Evropy

POLITOLÓGIA

Znepokojujúca analýza najnovšieho vývoja na politickej mape Európy. Autor nemilosrdne popisuje, ako sa Európa odvracia od liberálnych hodnôt a čím ďalej väčší vplyv získavajú populistické, xenofóbne, nacionalistické, neliberálne hlasy - podobný trend napokon vyniesol do Bieleho domu Donalda Trumpa.

 
Muži mi to vysvetlia

ESEJ

Vo svojej komickej, ostrej eseji pomenúva Rebecca Solnit častý problém rozhovorov medzi mužmi a ženami. Autorka svojím čitateľsky prístupným štýlom dokazuje, že je jednou z najvplyvnejších mysliteliek feministického hnutia.

 
Zábavné matematické hádanky

MATEMATIKA

V rozpore s názorom mnohých študentov môžu byť matematické úlohy naraz inteligentné, inšpiratívne aj veľmi zábavné. Autor tejto knihy Martin Gardner je jedným z najlepších popularizátorov rekreačnej matematiky.

 
Daj mi tvoje meno

ANDRÉ ACIMAN

Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Príbeh lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Elieho rodičov.

 
Evoluce všeho

BIOLÓGIA

Svojou najnovšou knihou podnikol popredný britský popularizátor vedy Matt Ridley frontálny útok na rozšírenú predstavu, že svet je celý naplánovaný a že všetko musí byť riadené zhora. Svet, ako podrobne dokladá Ridley, je naopak preniknutý nikým neplánovanou a neriadenou evolúciou.

Autobiografie Tomáše Halíka

1. června oslavil sociolog, psycholog, teolog a římskokatolický kněz prof. Tomáš Halík sedmdesátiny. Na kněze byl tajně vysvěcen v německém Erfurtu v roce 1978. Byl jedním z těch, kteří v roce 1988 spustili v komunistickém Československu Hnutí duchovní obnovy. Dnes je knězem akademické obce v Praze a křesťanským intelektuálem, který překročil hranici domácí společenské debaty. Jeho knihy o víře, jejím hledání a podobách jsou knižními bestsellery.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania