Neobývateľná Zem

ŽIVOT PO OTEPLENÍ

PREDPREDAJ


Dnešné vlny horúčav a lesné požiare sú len predohrou k zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú rýchlo.

Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými. Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života. Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Znamená to, že ak sme planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej vyhli, má tiež len jedna generácia. Všetci ju poznáme. Je to naša generácia. Recenzie „Niektorí čitatelia budú autorove predpovede našej budúcnosti považovať za alarmistické. Áno, je vydesený. A vy by ste mali byť tiež.“ The Economist „Zničujúci prehľad toho, kde sme sa v rámci klimatickej krízy a ekologickej deštrukcie ocitli. Kniha, ktorá definuje našu dobu.“ Matt Haig, Guardian „Povinné čítanie. Netýka sa to iba našich vnúčat a detí, týka sa to nás.“ Margaret Atwood


 
Tvoja izba

MICHAELA ROSOVÁ

Po piatich rokoch ticha vychádza Michaele Rosovej nová prozaická kniha. Autorka si sama zostavila celý tvorivý tím a sama prijala aj rolu vydavateľky.Knihu sprevádza anotácia pozostávajúca z jednej skromnej vety: Hlavne aby konce boli šťastné.

 
Ako sa ľudia hrajú

VZŤAHY AKO HRA

Myslíme si, že nadväzujeme vzťahy s ľuďmi no v skutočnosti len hráme hry. Pred štyridsiatimi rokmi kniha Ako sa ľudia hrajú zrevolucionizovala naše chápanie toho, čo sa v skutočnosti odohráva pri najzákladnejších spoločenských interakciách.

 
Niekde ku koncu

MEMOÁRE

Memoárová próza Niekde ku koncu britskej spisovateľky a editorky Diany Athill (1917 - 2019) práve vyšla v Knižnej edícii ASPEKT. Autorka ju napísala ako 89-ročná a pod názvom Somewhere towards the End vyšla v roku 2008 ako v poradí jej piata spomienková kniha.

 
Urob si raj

ABSYNT

Ako dobre poznáme svojich najbližších susedov? Čo vieme o krajine, o ktorej sa v jej hymne spieva, že je pozemským rajom?

 
Navždy

KOMIKS

Navždy je dojímavý komix o láske. V troch dejstvách rozpráva životný príbeh jedného dievčatka, od detstva, cez pubertu až po dospelosť, ktoré na vlastnej koži zisťuje, čo je to láska.

Nočný vlak do Lisabonu – Pascal Mercier

Švajčiarsky spisovateľ, filozof a vydavateľ Peter Bieri píšuci pod pseudonymom Pascal Mercier vydal román Nočný vlak do Lisabonu v roku 2004. Neskôr bola kniha preložená do viac ako tridsiatich jazykov a dokonca bol podľa nej natočený aj rovnomenný film. Slovenská verzia tohto literárneho diela vyšla minulý rok vo vydavateľstve Premedia v edícii Tichá voda.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania