Manaraga (slovenské vydanie)

VLADIMÍR SOROKIN

NOVINKA

Šesťsto rokov trvajúca Guttenbergova epocha v novom románe jedného z najpopulárnejších moderných ruských autorov Vladimira Sorokina končí. Začína sa epocha, kde sa knihy už nevydávajú a netlačia, uchovávajú sa už len v múzeách. A medzi bohatými snobmi sa šíri nová móda - grilovacie párty, kde mäso zručný kuchár obracia na ohni z horiacich papierových kníh – papierových polenách. Nová móda tak zmení knihy na ohrozený druh zapísaný v Červenej knihe a novodobé čítanie, grilovanie a požívanie takto pripravených pokrmov na zločin.
Čo sa však stane, keď sa reformátor rozhodne zaviesť snobskú zábavu pre niekoľkých vyvolených aj do fastfoodov? Aký bude osud papierovej knihy vo svete múdrych bĺch a hologramov – po Novom stredoveku a Druhej islamskej revolúcii? Manaraga sa dá čítať ako epitaf literatúre v papierovej forme – aj ako oslava večného života.

 
Hávedník

PRE DETI

Všade okolo nás je veľa živočíchov, ktoré väčšinou nevnímame alebo ich nevidíme či ich vidieť radšej ani nechceme. Delíme sa s nimi o záhradu, byt, posteľ alebo aj o vlastnú kožu.

 
Největší show pod Sluncem

RICHARD DAWKINS

Kniha známeho britského biológa a popularizátora vedy nám ukáže fungovanie evolúcie z mnohých pohľadov, od paleontologického záznamu cez molekulárnu genetiku až po domestikáciu zvierat či to, ako sa história života premietla do geografického rozšírenia súčasných druhov.

 
Birthday Girl

HARUKI MURAKAMI

Tajomný príbeh mladého dievčaťa, ktorý sa odohrá v deň jej dvadsiatych narodenín. Postarší noblesný muž, ktorého vidí prvýkrát a naposledy v živote jej ponúkne, že jej splní akékoľvek želanie. Želanie, ktoré nebude možné vziať späť...

 
Jak cestovat s lososem a jiné eseje

UMBERTO ECO

Umberto Eco bol majstrovským pozorovateľom a glosátorom sveta. Toto je kniha návodov, kde autor s veľkou dávkou inteligentného humoru ukazuje, ako sa vyrovnať s najrôznejšími nečakanými i štandardnými, ale nežiaducimi situáciami, ktoré život prináša.

 
Kto nám z neba sype sneh

PRE DETI

V rodine krtkovcov prišli na svet dvojičky. Všetci majú veľkú radosť, keď odrazu sa jedno z nich kamsi zatúla...

 
Šilalo paňori / Studená vodička. Výsledky etnomuzikologického výskumu

KOMPLET DVD + KNIHA

Komplet:
1. Šilalo paňori / Studená vodička (3 DVD)
2. Ťažká duša (DVD – film), Marek Šulík
3. Kniha Za rómskym ľudom, Zuzana Mojžišová

 
V zajatí geografie

TIM MARSHALL

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete. Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov.

 
Neočekávané chování

NOBELOVA CENA ZA EKONÓMIU

Originálny názov "Misbehaving" v preklade znamená niečo ako "nesprávne správanie", tj. také, ktoré nezodpovedá ústrednej ekonomickej teórii, podľa ktorej sa človek správa a rozhoduje tak, aby po racionálnej úvahe maximalizoval svoj prospech. Autor ukazuje, že sa to po prvé nedeje a tiež prečo sa to ani diať nemôže, a aké to má dôsledky pre ekonomickú teóriu i pre konkrétne fungovanie ekonomiky. Kniha je mapovaním genézy nového prístupu k ekonómii, odboru behaviorálnej ekonómie, ktorá zohľadňuje ľudskú iracionalitu, neinformovanosť aj lenivosť.

 
Dějiny ruské revoluce

HISTÓRIA

Kniha amerického historika poľského pôvodu je vynikajúcou historickou esejou o moderných ruských dejinách, o páde cárskeho impéria a o vzniku vo svetových dejinách jedinečného totalitného štátu.

 
Herbár alebo od alchemilky po žindavu

HERBÁR

V knihe na majstrovských zobrazeniach ožíva 161 byliniek, ktoré sa osvedčili v tradičnej medicíne. Okrem estetického zážitku ponúka množstvo užitočných rád, učí liečivé rastliny spoznávať, zbierať, spracovať a využívať, usiluje sa prebudiť hlbší záujem o vlastné fyzické a psychické zdravie v súlade s prírodou.

Vladimir Sorokin: Manaraga

Po fantasmagorickom Telúrsku vydáva Artforum ďalší výborný distopický román Vladimira Sorokina, ktorý tentokrát Sorokin venoval knihám a ich neistej budúcnosti - okolo roku 2040 budú kuchári na snobských grillparty pripravovať pokrmy na ohni z horiacich papierových kníh. V kruhoch Kuchárov sa však nájde istý reformátor, ktorý chce túto zábavku dostať aj do fastfoodov a medzi plebs.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania

Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky

Berka Adam (zost.) | Kniha

K akým hodnotám sa naša krajina hlási? Aké práva svojim občanom garantuje? Zasielame do 24 hodín

13,41 €
14,90 €