OTVÁRAME NAŠE KNÍHKUPECTVÁ! Prehľad otváracích hodín, informácií o objednávkach aj kontaktoch nájdete » priamo TU «
 
Bankár anarchista a iné prózy

FERNANDO PESSOA

Reprezentatívny prierez prozaickou tvorbou originálneho, záhadného a geniálneho portugalského spisovateľa Fernanda Pessou predstavuje jeho najznámejšia poviedka o bankárovi, ktorý sa považuje za jediného skutočného anarchistu, a krátke prózy niektoré objavené až po jeho smrti. Pessoa pozorne vníma dianie okolo seba a dokáže veľmi presne pomenovať neduhy človeka a spoločnosti, no jeho kritika je vždy podaná vkusne, citlivo a s humorom. Pessoa písal na čokoľvek, čo mu prišlo pod ruku. V knihe nájdete aj ukážky pôvodných textov.

 
Porucha na kraji galaxie

ETGAR KERET

NOVINKA

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou. Na svet sa pozerá pozorne, z nezvyčajných uhlov, a my nemôžeme odolať a musíme sa pozerať s ním, jeho očami. Je totiž len jedna vec, ktorá sa v Keretových poviedkach nedá nájsť – fádnosť. Svoje obľúbené témy nadľahčené typickým keretovským humorom a premknuté ozajstným humanizmom nám – s chuťou a obnažené občas až na kosť – servíruje vo svojej novej zbierke. „Keby sa Kafka reinkarnoval ako autor komédií v Tel Avive, mohlo by jeho dielo vyzerať asi takto.“ - The Guardian Zbierka v preklade Silvie Singer a Michala Vlka vychádza ako jedenásta kniha edície -klad, ktorá je zameraná na kvalitnú súčasnú svetovú beletriu.

 
Hitlerova monstra

TRETIA RÍŠA A OKULTIZMUS

Fascinácia nacistov okultizmom je dnes už legendárna, napriek tomu sa často obchádza s tým, že je nadhodnocovaná alebo že išlo o Himmlerovu osobnú posadnutosť. Aj keď sa to javí ako absurdné, je nepopierateľné, že viera v nadprirodzeno k nacizmu skutočne patrila.

 
Na konci zostane človek

MATÚŠ RITOMSKÝ

Za posledné roky sme doma aj vo svete svedkami udalostí, ktoré znamenajú pre každého humanistu veľkú výzvu. Matúš Ritomský sa vo svojich textoch publikovaných v denníku SME vrhá do prúdu otázok, ktorý nás denne unáša, a my sa snažíme nájsť svoje ukotvenie. viacerým témam sa vracia po rokoch a jeho odpovede sú konfrontované s novou realitou. Kniha zachytáva hľadanie humanistu. Jej zámerom je z textov a myšlienok poskladať širší obraz ideálu schopný odolávať zápasu rôznych interpretácií ľudského konania.

 
Ostrov Sachalin

ANTON PAVLOVIČ ČECHOV

Celosvetovo známy dramatik a prozaik Anton Pavlovič Čechov (1860 – 1904) podnikol v roku 1890 na svoju dobu bezprecedentnú cestu naprieč celým Ruskom na ostrov nútených prác – ostrov Sachalin. Zámerom spisovateľa bolo poukázať na rozpor medzi oficiálnym pohľadom na sachalinskú skutočnosť a objektívnymi výsledkami jeho výskumu; vytvoriť pravdivý obraz založený na presných faktoch, obraz ruských nútených prác a vzbudiť v spoločnosti záujem o „miesta neznesiteľných útrap".

 
Otázky pre špekulantov 1

AKADÉMIA DOBREJ ŠKOLY

Koľko váži oblak? Mali Adam a Eva pupok? Je zebra biele zviera s čiernymi pruhmi alebo čierne zviera s bielymi pruhmi? Môže sa stať, že niekto mal predvčerom iba 15 rokov a na budúci rok už oslávi 18? So zaujímavými javmi a otázkami na zamyslenie sa možno stretnúť na každom kroku. To, či ich vnímame, závisí od nastavenia našej mysle. Špekulantmi nazývame ľudí, ktorí majú otvorenú myseľ, neustále kladú otázky a všetkému chcú prísť na kĺb. Narazia napríklad na slovo netopier a ihneď im napadne: veď to znie ako nieto pier. A naozaj: netopier lieta, no nemá perie! Náhoda? Občas sa takíto žiaci vyskytnú aj v škole. Niektorí učitelia sú z nich nadšení, iní si s nimi nevedia rady. Nedokážu ich zaujať, nedokážu odpovedať na ich zvedavé otázky, nedokážu sa súčasne venovať špekulantom aj zvyšku triedy. Možno práve úlohy z tejto knihy pomôžu pedagógom takýchto žiakov aspoň na chvíľu zamestnať. Prvý diel Otázok pre špekulantov obsahuje úlohy z prírodovednej oblasti (logika, matematika, vesmír, kalendár, živá a neživá príroda). Druhý diel bude venovaný spoločenskovednej oblasti (slovenský jazyk, cudzie jazyky, svet, história, spoločnosť).

Prehliadka detských knižných noviniek
 
O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

HUDBA

Tvorba Mariána Vargu priniesla nečakané poklady aj po jeho odchode - novoobjavené klavírne skladby z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ĽŠU a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera sa teraz dostávajú do rúk mladým umelcom, pedagógom i všetkým milovníkom hudby a najmä klavírnej tvorby. Veľkorozmerná plnofarebná publikácia obsahuje 20 skvostných skladbičiek v notovom zápise, je obohatená o príbehy a spomienky Mariánových priateľov a originálne ilustrácie.

 
Učiteľský rómsko-slovenský balíček k učebnici Deň Alice a Doda

DO ŠKOLY

Na Slovensku ročne prepadne desaťtisíc detí, z toho tritisíc prvákov. Ich materinským jazykom je rómčina a so slovenčinou sa mnohé z nich stretávajú prvýkrát v škole. Učitelia nerozumejú svojim žiakom, no neexistuje žiadna bežne dostupná učebnica, slovník či šlabikár, ktorý by im pomohol. Rómsko-slovenská pracovná učebnica s názvom Deň Alice a Doda prevedie deti bežnými situáciami, s ktorými sa počas dňa stretnú, naučia sa abecedu, základné frázy a tvary často používaných slov, názvy predmetov, pozdravy, farby, geometrické tvary, a to s citlivým prihliadnutím na prostredie, v ktorom väčšina z nich vyrastá. Učitelia v nej nájdu pomôcku, ktorá im pomôže nájsť cestu k žiakom z odlišného prostredia a pomôže preklenúť ťažké obdobie nástupu do školy a pochopiť, aký odlišný a krásny je materinský jazyk ich žiakov, teda rómčina. Pre učiteľov sme pripravili aj sadu bilingválnych kariet s obrázkami (obsahujú podstatné mená, predložky a slovesá), s ktorými sa dá hrať množstvo vzdelávacích hier. Tipy na hry s kartami, možnosti na využívanie učebnice a nápady ako pracovať pri učení s bilingválnymi deťmi učitelia nájdu v príručke k učebnici. Učiteľský balíček obsahuje: - 1ks Rómsko-slovenskú pracovnú učebnicu - 1ks príručku pre učiteľov Hráme a učíme sa - 1 sadu bilingválneho pexesa - sadu 42 bilingválnych kariet

 
V mojej hore

PRE DETI

Kniha predstavuje dve verzie toho istého príbehu, dva pohľady dvoch rôznych hrdinov na jeden priestor HORU. Vytláča človek svojim správaním z prírody vlka? Alebo je to vlk, ktorý je dnes natoľko chránený, že jeho premnoženie vážne ohrozuje iné druhy a človeka? Knihu obrátime naopak a prehovorí ten druhý. Text je identický v obidvoch rozprávaniach. Niekedy sme tak zahľadení do našich mikro problémov, že len občas vykukneme z ulity a odvážime sa pozrieť na svet z inej perspektívy. Kniha je ekologickou metaforou, filozofiou a zamyslením, aby nám otvorila cestu k empatii. Ponúka tému na zamyslenie a zároveň je zrnkom k rozvoju detskej fantázie. Autorovi pomáhajú farebné ilustrácie, ktoré dávajú diskrétny priestor na tiché premýšľanie.

Novodobé ríše

Na začiatku júna 2020 sa objavila správa o odstránení sochy bývalého belgického kráľa Leopolda II. v Antverpách v dôsledku jej poškodenia. To, čo sa v tejto súvislosti označovalo ako vandalizmus však má širší kontext a je dosť možné, že opravená socha sa už na pôvodné miesto nevráti. Belgicko s kráľom Leopoldom II. totiž zodpovedalo na prelome 19. a 20. storočia za brutálne praktiky na domorodom obyvateľstve v Kongu. Pre lepšie pochopenie súčasného stavu aj v súvislosti s ničením sôch popredných politikov minulosti je mimoriadne vhodnou kniha Novodobé ríše.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania