Kasta

KORENE NESPOKOJNOSTI

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať. Dostane v nemocnici lieky? Môžu sa títo dvaja zosobášiť? Smie sa pohybovať po tejto časti mesta? Bude mať doma pitnú vodu? Prežije pôrod? Môžu ho beztrestne zastreliť? Aj o tom je Kasta Isabel Wilkerson. Lenže ako to súvisí s Amerikou? Analýzou ľudského genómu sa zistilo, že všetci ľudia sú na 99,9 % rovnakí! Rasa teda nie je vedecký, ale len sociálny konštrukt. A napriek tomu svet stále ovláda fenomén nepísaných zákonov, ktoré ľuďom od narodenia určujú pevné a nemenné miesto v spoločnosti. „Nikto nebol biely, kým neprišiel do Ameriky,“ napísal raz americký spisovateľ James Baldwin, čím chcel povedať, že „farebnú“ nálepku nedostáva človek od prírody, ale od spoločnosti. A to, čo sa skrýva pod každou nálepkou, to sú stáročia histórie, stereotypov a predpokladov, ktoré určujú miesto človeka v ľudskej hierarchii. A teda bludný kruh kastového systému. Americká novinárka a spisovateľka Isabel Wilkerson, držiteľka Pulitzerovej ceny, skúma americký rasizmus veľmi prekvapivo – ako druh kastového systému. Vo svojej neobyčajnej knihe Kasta nám ponúka dôsledný portrét tohto fenoménu, veľmi zaujímavo ho porovnáva s kastovými systémami v Indii či v nacistickom Nemecku a hľadá ich spoločné piliere. Wilkerson pátra po historických príčinách vzniku rasizmu a skúma tiež vývoj rasových teórií. Svoj široký výskum napokon prepája s príbehmi obyčajných ľudí, aby nám ukázala, ako tento systému funguje v praxi. Nielen v časoch otrokárstva, ale aj dnes. Výnimočná kniha Kasta s podtitulom Korene našej nespokojnosti vychádza v preklade Ivany Krekáňovej.

Panenka

PREDPREDAJ

Panenka je druhým dielom súčasného írskeho spisovateľa a hudobníka Rónana Hessiona. Jeho prvotina, Leonard a hladný Paul (Leonard and hungry Paul), vyšla v roku 2019 v nezávislom britskom vydavateľstve Blue Moose Books a odvtedy zbiera ceny a nadšené ohlasy kritikov aj čitateľov. Vo svojom druhom diele autor zostáva verný svojmu štýlu – nekáže a nemoralizuje, necháva svoje postavy žiť ich životy. A aj napriek tomu, že vôbec nie sú ľahké, z knihy sála ľudské teplo, humor a nádej. Päťdesiatročný Joseph kedysi hrával futbal a z tých čias pochádza aj jeho prezývka – Panenka. Posledných 25 rokov trpel pre chyby, ktorých sa v minulosti dopustil. Teraz sa však rozhodol začať nanovo, je odhodlaný sa opäť zblížiť s dcérou a vnukom. Všetko však komplikuje jeho ťažká povaha, minulosť, nehostinné prostredie, v ktorom žije a ochromujúce bolesti hlavy, ktorými trpí každú noc. V kritickom momente do jeho života vstúpi žena, ktorá uniká pred vlastným sklamaním. Spoločne sa učia, ako opäť vystrieť svoje polámané krídla a nájsť nádej tam, kde sa na prvý pohľad zdá, že už nič nezostalo.

Hovnivál Hugo

PRE DETI

Poznáte hovnivála? To je ten chrobák, čo pred sebou vaľká guľôčku z hovienok iných zvierat. Lenže hovniválovi Hugovi jedna gulľôčka nestačí, chce ich mať čo najviac! Hromadí ich po celom lese a s nikým sa nebaví. Čo sa však stane, keď sa mu celé jeho bohatstvo rozplynie za pár sekúnd priamo pred očami? Hovnivál Hugo je príbeh o chamtivosti, sile priateľstva a o tom, čo nás robí skutočne šťastnými, aj keď všetko ostatné stojí niekedy za hovienko.

Zničiť

MICHEL HOELLEBECQ

Román Zničiť miestami pôsobí ako geopolitický triler s útokmi, špiónmi a ezoterickým podtextom, no zároveň je rodinnou melodrámou s patriarchom v domove dôchodcov v srdci francúzskeho vidieka. Je to román o krehkosti existencie a osamelosti súčasného človeka vo svete bez Boha.

Krajina matiek

SLAVKA LIPTÁKOVÁ

Román spisovateľky a scenáristky prináša príbeh troch generácií sestier. Ide o rodinnú ságu odohrávajúcu sa od začiatku 20. storočia po súčasnosť. Spúšťačom rozprávania je smrť matky, pri príležitosti ktorej sa jej dcéry Agnes a Edita stretávajú v rodnej Levoči. Útržky spomienok tvoria priezory do sveta minulého, v ktorom prežíva čosi neuzavreté, spôsobujúce medzi sestrami fatálnu trhlinu. Krivda naberá v rodovej línii vždy inú podobu, ale principiálne sa zakaždým nanovo opakuje. Je možné z tohto začarovaného kruhu vystúpiť? Je možné rozpustiť nánosy usádzané po generácie...? Vychádza mimo edície, ilustrácie Fero Lipták, zalomenie a dizajn publikácie Peter Brunovský.

Ekológia a politika

EKOLÓGIA

Dve vizionárske eseje obsiahnuté v knihe: Ekológia a politika a Ekológia a sloboda, pochádzajú z pera francúzskeho filozofa, jednej z najvýraznejších postáv politickej ekológie ANDRÉHO GORZA. Napísal ich v 70. rokoch minulého storočia a ich ústrednou témou sú najhlbšie príčiny a dôsledky ekologickej krízy. „Vieme, že náš svet sa skončí; že ak budeme takto pokračovať, život v moriach a riekach zanikne, pôda stratí prirodzenú úrodnosť, vzduch v mestách nás zadusí a život sa stane privilégiom tých, ktorí jediní budú mať právo stať sa vyvolenými exemplármi novej ľudskej rasy, prispôsobenej chemickými procesmi na novú ekologickú niku, ktorú pre ňu synteticky získajú biologickí inžinieri...“ (André Gorz)

Operácia Banány

PRE DETI

Ďalšia kniha od svetoznámeho britského komika a autora detských bestsellerov Davida Walliamsa je príbehom chlapca, ktorý má ozajstný problém. Musí pred bombardovaním počas druhej svetovej vojny zachrániť opice.

Lampička

PRE DETI

Lampička je príbeh o mori. Rozpráva o tajuplných morských bytostiach a divokých pirátoch. O čiernom dome admirála, v ktorom vraj žije netvor. O šedom majáku na ostrovčeku, ktorý len na vlásku visí u pevniny.

Rýchlokurz geniality

ĽUDOVÍT ÓDOR

Ľudovít Ódor je ekonóm, viceguvernér NBS, pôsobil v mnohých ekonomických inštitúciách a podieľal sa na zavádzaní ekonomických reforiem. Vyzná sa však nielen v ekonomike, ale aj v počítačoch a matematike a zrozumiteľne a vtipne vie vysvetliť aj javy, ako je čierna diera, nekonečno alebo fraktály.

Romeo a Júlia (grafický román)

KOMIKS

Prvá komiksová verzia najznámejšieho ľúbostného príbehu v histórii Slovenska ROMEO A JÚLIA od Williama Shakespeara v preklade Ľubomíra Feldeka. Autor komiksu Juraj Martiška.

Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Režisérka, scenáristka a spisovateľka Anna Grusková odhaľuje prostredníctvom banskobystrického vydavateľstva Literárna bašta vzťahový portrét doktorky Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej a maliara Edmunda Gwerka. Práve osud ženy z tejto dvojice, intelektuálky Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej, autorku motivoval k príprave dokumentárneho filmu — Žena novej doby — a tiež k tejto štylizovanej reportážnej knihe Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania