Naše kníhkupectvá sú tu stále pre vás! Informácie o osobných odberoch a rezerváciách, kontakty aj dôležité informácie nájdete » priamo TU «
 
Spoločenská hra v iks dejstvách

101 ROKOV DIVADLA NA SLOVENSKU

Vedeli ste, že Michal Dočolomanský bol vyučený automechanik? Alebo že Magda Husáková - Lokvencová, bola prvou významnou slovenskou divadelnou režisérkou? To všetko nájdete v prvej spoločenskej hre o slovenskom divadle. Spoločenská hra v iks dejstvách má tri herné verzie, pomocou ktorých nahliadnete do všetkých zákutí divadla. Vedomostná verzia obsahuje 400 kartičiek - 200 fotografií a 200 ostatných kariet s 1200 otázkami s tromi možnosťami odpovede rozdelených do šiestich kategórií – divadelné hry, dejiny, tvorcovia a tvorkyne, herečky a herci, fotografie a pojmy. V troch kolách si preveríte svoje vedomosti vo všetkých oblastiach slovenského divadla. V párty verzii, prejdete formou rôznych hravých úloh celým skúšobným procesom divadelnej inscenácie. Od výberu textu cez prvú čítačku, návrh scény a kostýmov, hereckú skúšku, ale aj cez získavanie financií až k premiére. V časovej priamke zoradíte divadelné udalosti na základe fotografií.

 
Sochy Piešťan: Mesto ako galéria

ČIERNE DIERY

Piešťany majú unikátne množstvo kvalitných sochárskych diel. Nová kniha upriamuje pozornosť na toto dedičstvo cez fotografie a príbehy. Zbierka 125 sôch je vytlačená experimentálne 3 farbami Pantone: žltou, modrou a červenou. Pre texty bolo vytvorené nové písmo Socha. Ako každá kniha združenia Čierne diery, aj táto je experimentom. Je prehliadkou unikátneho množstva sochárskych diel, ktoré sa zachovali v kúpeľnom meste Piešťany. Je vytlačená z troch farieb (žltej, modrej a červenej) s použitím vlastného písma s názvom Socha. Za najkvalitnejšie diela vďačia Piešťany najmä podujatiu Socha piešťanských parkov, ktoré sa konalo od roku 1967.

 
Najznámejšie experimenty vo fyzike

SAMUEL KOVÁČIK

JÁN KURINEC

"No a na čo už je toto dobré?". Možno sme si tú otázku neraz položili aj my sami, keď sme sa v novinách alebo na internete dočítali o nejakom vedeckom objave. A čudovali sme sa, keď bol tento objav opísaný ako niečo „mimoriadne" alebo „prevratné". Ba čo viac: všetci vedci sa zhodli, že ten objav je niečo „dlho očakávané".

 
Bratislava (ne)plánované mesto/(un)planned city

ARCHITEKTÚRA

"Na svete je mnoho miest, ktoré sa kontinuálne vyvíjali v čase a ich prirodzená krása sa teší všeobecnému obdivu. Na druhej strane sú mestá, ktorých vzhľad je výsledkom dôsledného plánovania, a my obdivujeme ich architektov a urbanistov.

 
Novodobé ríše

DEJINY

Koloniálne ríše vo všetkých svojich podobách boli súčasťou politických máp sveta viac ako päť storočí, od renesancie až do dnešných dní. Kniha zostavená editorom Robertom Aldrichom ponúka trinásť príspevkov zaoberajúcich sa dejinami novovekých impérií, ktoré vybudovali osmanské Turecko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, škandinávske štáty, Veľká Británia, Francúzsko, cárske i sovietske Rusko, Rakúsko-Uhorsko, Belgicko, Nemecko, Taliansko a Spojené štáty americké.

 
Vincent

PRE DETI

Detektívny náučny príbeh je o vode z hĺbky našich bukových lesov až po tajomné jaskyne. Vodník Vincent sa vydá hľadať stratenú knihu múdrosti Vodovedu.

Novinkové video z Kozej
 
Keď zaklope smútok

PRE DETI

Keď sa občas ohlási smútok, nezľaknite sa ho. Naopak, skúste ho vpustiť dnu. A pokúste sa naučiť to aj deti. Lebo smútok prichádza a odchádza kedykoľvek a v každom veku. Či už ste dieťa, alebo dospelý. A je preto určite lepšie, spriateliť sa s ním. Nebude s vami navždy, nebojte sa ho.

 
Deník morového roku

DANIEL DEFOE

Slávne dielo o veľkej morovej nákaze na samom počiatku éry kapitalizmu. Strach, obavy, chaos, konšpiračné teórie, každodenné nešťastie, ale aj hrdinstvo obyčajných ľudí. Známy anglický spisovateľ tu formou reportáže približuje nešťastie aj hrdinstvo londýnskeho ľudu v rokoch 1665-1666, kedy mesto zachvátila morová epidémia. Jeden z najväčších svetových príbehov morovej literatúry.

 
Kým vychladne káva

TOSHIKAZU KAWAGUCHI

Čo by ste povedali na to, keby ste sa mohli vrátiť do minulosti, hoci len na malú chvíľu, kým vám vychladne káva? V jednej malej tokijskej kaviarni pomenovanej podľa známej neapolskej piesne Funiculi Funicula vraj takúto možnosť ponúkajú.

 
Čistá biela (je mýtus)

ARCHITEKTÚRA

Biela sa v architektúre všeobecne vníma ako primárna, neutrálna, tichá, prázdna, pasívna, čistá, avšak podľa Marka Wigleyho, ktorý prvý otvoril tému belosti v architektúre v roku 1995, tento zdanlivo nevinný obraz bielych stien vyžaduje detailnejší diskurz kritiky, pretože hlbší pohľad dokazuje, že nie sú pasívne či tiché, ale naopak rozprávajú, v skutočnosti nie je nič hlasnejšie. Predstavu bielej ako tej najspravodlivejšej a najpravdivejšej, najkrajšej a najčistejšej, ako malý kúsok očistený od nebezpečenstva a akejkoľvek nečistoty, hľadalo celé západné myslenie.

Chodník cez Dunaj alebo lávka nad riekou a diaľnicou: Pohyb! Pohyb!

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania