Neistota

ALEXEJ SLAPOVSKIJ

Originálne románové svedectvo o jednom storočí v dejinách Ruska od boľševickej revolúcie v roku 1917 až po rok 2017. Základným znakom toho storočia bola neistota. Popredný ruský prozaik a dramatik Alexej Slapovskij svoju sugestívnu výpoveď podáva prostredníctvom dejín jedného ruského rodu, no nie je to rodinná sága, ale fascinujúca historická i žánrová koláž - v denníkoch, listoch, dokumentoch, poviedkach i dialógoch. Autor na okraj svojho diela výstižne podotkol: „Každá generácia začína žiť doslova odznova, od tej predošlej zdedí iba to, čo sa u nás nemení - striedanie zmien s nepredvídateľným výsledkom."

 
Memoáre v listoch

EMMA REYES

Emma Reyes v sérii listov rozpráva o svojom detstve v Kolumbii na začiatku 20. storočia. Memoáre písala počas tridsiatich rokov a sú opisom neskutočného odhodlania a predstavivosti dievčaťa, ktoré vyrástlo v absolútnej chudobe. Emma Reyes bola nemanželské dieťa, žila v izbe bez okien, vody a záchoda v Bogote, kde so sestrou prežili len vďaka svojej vynaliezavosti.

 
Svědectví

MARGARET ATWOOD

Keď sa na konci Príbehu služobníčky zabuchli dvere dodávky, nemali čitatelia ani poňatia, či hrdinku čaká sloboda, väzenie alebo smrť. Ale kto si počkal, ten sa po tridsiatich piatich rokoch napätia dočkal. Margaret Atwoodová pokračuje v príbehu Gileady viac ako pätnásť rokov po tom, čo June zmizla nevedno kam. Rozvíja ho vo zdrvujúcich výpovediach troch ženských hrdiniek, ktoré majú s týmto režimom čo do činenia, hoci každá v inej úlohe. Nie náhodou získala svetoznáma autorka za svoje čím ďalej aktuálnejšie dielo prestížnu Man Bookerovu cenu.

 
Ktosi, alebo vodné srdce

PRE DETI

Nádherný a mimoriadne dojímavý príbeh, v ktorom sa autorka aj ilustrátorka dotýkajú otázky sebareflexie a samoty. Príbeh, ktorý kladie otázky a núti rozmýšľať nad tým, kto som a čo je môj sen.

 
C20: Sprievodca architektúrou Bratislavy - Funkčné mesto

C20

C20 je séria knižných vreckových sprievodcov, ktoré vás prevedú architektúrou 20. storočia. Publikácia slúži ako unikátny turistický bedeker pre čoraz obľúbenejšie cestovanie za modernou architektúrou. Vďaka atraktívnemu a prístupnému spracovaniu zvyšuje povedomie o architektonických kvalitách minulého storočia a posilňuje záujem o i menej známe budovy.

 
C20: Sprievodca architektúrou Bratislavy - Moderné centrum

C20

C20 je séria knižných vreckových sprievodcov, ktoré vás prevedú architektúrou 20. storočia. Publikácia slúži ako unikátny turistický bedeker pre čoraz obľúbenejšie cestovanie za modernou architektúrou. Vďaka atraktívnemu a prístupnému spracovaniu zvyšuje povedomie o architektonických kvalitách minulého storočia a posilňuje záujem o i menej známe budovy.

 
Dianin strom

POÉZIA

„Posledná prekliata poetka“, Alejandra Pizarnik (1936 – 1972), bola argentínskou spisovateľkou, ktorej sa napriek krátkemu a tragickému životu podarilo získať status výnimočnej poetky. Je autorkou básnických zbierok Najvzdialenejšia zem (1955), Posledná nevinnosť (1956), Stratené dobrodružstvá (1958), Práce a noci (1965), Odstraňovanie kameňa šialenstva (1968), Mená a podoby (1969), Hudobné peklo či Malé spevy (obe 1971).

 
Červená je pekná

PRE DIEVČATÁ

Keď mi z kabelky či batoha náhodou vypadne tampón... To je teda trapas! Hneď očerveniem. Ale prečo? Prečo na telesnej klamem, že som chorá, keď mám v skutočnosti menštruačné bolesti? Skrátka: Prečo je menštruácia stále tabu? Táto kniha je plná zaujímavých informácií a dodáva odvahu - že na čo? No predsa na otvorené rozhovory, spoznávanie svojho tela alebo hrdosť byť dievčaťom či ženou.

 
Scény zo srdca

GRETA THUNBERG

Príbeh neobyčajnej rodiny z horiaceho domu, plný lásky, odvahy a odhodlania, otvorený pre všetkých, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty a neboja sa začať od seba. Keď mala klimatická aktivistka Greta Thunberg jedenásť rokov, spolu so svojimi rodičmi a mladšou sestrou prežívali obrovskú krízu.

 
Knihy, ktoré zhltli môjho otca

AFONZO CRUZ

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi.

Dcery vyprávějí o otcích, kteří odcházejí až příliš brzy

Německá autorka Lucy Fricke se ve své nové knize Dcery věnuje dvěma ženám středního věku, které tápou ve svých životech a snaží se vyrovnat se s odchodem svých otců. Její hlavní otázkou přitom není, odkud přicházíme, nýbrž jak jsme se ocitli tam, kde jsme a jestli vůbec vede cesta zpátky.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania

Fotografické obrazy cestovatelů přelomu 19. a 20. století

Borýsková Štěpánka, Hnulíková Blanka, Šejbl Jan, Todorovová Jiřina | Kniha

Fotografie byla od počátku využívána cestovateli jako v porovnání s do té doby rozšířenými kresbami objektivní médium k zaznamenání vzdálených objektů a míst. Už v roce jejího vynálezu (1839) zachytili…

Zasielame nasledujúci pracovný deň

5,49 €
6,10 €