Naše kníhkupectvá sú tu stále pre vás! Informácie o osobných odberoch a rezerváciách, kontakty aj dôležité informácie nájdete » priamo TU «
 
Biele

ĽADOVÉ ŠPICBERGY

Biela je farbou tohto kraja. Nemenná, neustála biela. Obloha, zem i voda sú biele. Biely je aj dych, ktorý vám tu stúpa od úst. Špicbergy, najsevernejšie ľudské sídlo na svete, ktoré z človeka dokáže vydestilovať jeho najhlbšiu podstatu. Predstavte si dlhý, pol roka trvajúci deň. Neustále svetlo. Slnko sa sotva dotkne horizontu, a hneď sa zase ako lopta odrazí na nebo. Alebo presný opak. Nekonečnú polárnu noc. Tma pri rannej káve je rovnaká ako pri večeri. Ako sa tu dá žiť? O tom nám porozpráva poľská spisovateľka Ilona Wiśniewska vo svojej mrazivej reportážnej knihe Biele s podtitulom Ľadový ostrov Špicbergy.

 
Porucha na kraji galaxie

ETGAR KERET

PREDPREDAJ

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou. Na svet sa pozerá pozorne, z nezvyčajných uhlov, a my nemôžeme odolať a musíme sa pozerať s ním, jeho očami. Je totiž len jedna vec, ktorá sa v Keretových poviedkach nedá nájsť – fádnosť. Svoje obľúbené témy nadľahčené typickým keretovským humorom a premknuté ozajstným humanizmom nám – s chuťou a obnažené občas až na kosť – servíruje vo svojej novej zbierke. „Keby sa Kafka reinkarnoval ako autor komédií v Tel Avive, mohlo by jeho dielo vyzerať asi takto.“ - The Guardian Zbierka v preklade Silvie Singer a Michala Vlka vychádza ako jedenásta kniha edície -klad, ktorá je zameraná na kvalitnú súčasnú svetovú beletriu.

 
Pokojovky od jara do zimy

RASTLINY DOMA

Kniha vás naučí, ako sa starať o izbové rastliny počas celého roka. V prvej knihe zo série Pokojovky ste našli "izbovkové" základy a vďaka tejto druhej knihe sa na nich naučíte stavať s ešte väčším pestovateľským sebavedomím a prehľadom. Hoci je kniha rozdelená podľa štyroch ročných období, naučíte sa nazerať na starostlivosť o izbové rastliny komplexne a chápať súvislosti. Od jari až do zimy. Zrozumiteľne, jednoducho a prehľadne.

 
Jakoby. Retrospektíva

CENA DOMINIKA TATARKU

Kniha Jakoby Retrospektíva je venovaná životu a dielu košického výtvarníka Júliusa Jakobyho (1903–1985). Umeleckú tvorbu maliara publikácia približuje v 231 reprodukciách jeho diel a v troch rozsiahlejších rozhovoroch. Súčasťou knihy je aj štúdia o Jakobyho mozaikárskej tvorbe, alebo spomínanie sochára Juraja Bartusza na svojho o generáciu staršieho priateľa. Desiatky v knihe publikovaných reprodukcií Jakobyho malieb sú v knižnej podobe zverejnené po prvýkrát. Obrazový materiál dopĺňajú fotografie z rodinného archívu

 
Žijte nejen o víkendu

VIERA A MODLITBA

Benediktínske "ora et labora" formovalo kresťanskú morálku v stredoveku. Aj v súčasnosti však môže byť toto heslo prínosom. Aj dnes je totiž dôležité zladiť modlitbu a prácu, vonkajší a vnútorný život, pohyb a pokoj. Ide o rovnováhu medzi prácou a životom. Svätý Benedikt tvrdil, že modlitba je prameňom, z ktorého vyviera práca. A naopak, práca je skúškou, či je modlitba ozajstná, či sa vďaka nej skutočne oslobodíme od ega tak, aby sme sa mohli oddať Bohu a práci. Čo ale prináša modlitba modernému človeku, ktorý nie je zbožný?

 
Slovenské dejiny VI.

NAŠE DEJINY

Šiesty diel zachytáva obdobie slovenských dejín druhej polovice 20. storočia, presnejšie od skončenia druhej svetovej vojny v roku 1945 až po vznik samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, s miernym presahom na niektorých miestach. Je to časový úsek, ktorého drvivá väčšina spadá do neľahkej doby, keď bol na Slovensku nastolený totalitný komunistický režim s jeho neblahými následkami pre všetky sféry slovenskej spoločnosti. Text je rozdelený do troch častí (hláv), pričom prvá je venovaná krátkemu úseku rokov 1945-1948, druhá nasledujúcemu obdobiu do zlomového roku 1968 a posledná do rozpadu ČSFR a vzniku dvoch nových štátov na začiatku 90. rokov.

Prehliadka detských knižných noviniek
 
O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

HUDBA

Tvorba Mariána Vargu priniesla nečakané poklady aj po jeho odchode - novoobjavené klavírne skladby z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ĽŠU a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera sa teraz dostávajú do rúk mladým umelcom, pedagógom i všetkým milovníkom hudby a najmä klavírnej tvorby. Veľkorozmerná plnofarebná publikácia obsahuje 20 skvostných skladbičiek v notovom zápise, je obohatená o príbehy a spomienky Mariánových priateľov a originálne ilustrácie.

 
Poválečná Evropa (mäkká väzba)

NAŠE DEJINY

V roku 1945 bola Európa na kolenách. Značnú časť európskych krajín ťažko postihlo vojnové ničenie, masové vraždenie, letecké bombardovanie a rozvrat. Prakticky celá východná polovica kontinentu spadla pod sovietsku nadvládu, takže jednu totalitu tam nahradila druhá. Dnes už Sovietsky zväz neexistuje a enkláva demokratických štátov Európskej únie v súčasnosti siaha až k hraniciam samotného Ruska. Kniha podáva hutný a celistvý obraz cesty, ktorú Európa medzi týmito dvoma bodmi prešla; príbeh, ktorého dej sa odvíjal v tieni minulej vojny.

 
Jak být konzervativec

ROGER SCRUTON

Čo znamená byť konzervatívec v dobe, ktorá je ku konzervativizmu tak skeptická? Ako žiť po boku našich "kanonizovaných predkov", keď je dnes také bežné odmietať ich kultúrny, náboženský a politický odkaz? Kniha nie je len programom moderného konzervativizmu. Je úprimnou výzvou k obhajobe starodávnych hodnôt a pravidiel slušného správania a spolužitia, ktoré sú základom našej oslabenej, ale stále trvajúcej civilizácie. Scruton v tomto šikovnom a otvorenom pojednaní čerpá zo svojich skúseností z rokov, keď mal vo verejnom živote povesť človeka idúceho proti prúdu.

Civilizace

Tretí román francúzskeho spisovateľa Laurenta Bineta hovorí o udalostiach kolonizácie v Amerike z opačného konca a vopred predznamenáva, že ide o ľahko ironické alternatívne dejiny. Po konšpiračných románoch s historickým podhubím HHhH (Argo, 2010) a Sedmá funkce jazyka (Argo, 2017) tak pokračuje v tradícii umného ohýbania osudov bez zavádzajúcich póz týkajúcich sa nových odhalení.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania