Slovegán 3. Sladká slovenská vegánska kuchárka

KUCHÁRSKA KNIHA

Tretia, tentokrát sladká kuchárka Slovegán ukrýva viac ako 70 vegánskych receptov na obľúbené zákusky z cukrární, najlepšie sladkosti z detstva, najchutnejšie narodeninové torty, nezabudnuteľné zákusky od babičiek a najsladšie vianočné dobroty. Slovegánske veterníky, likérové špičky alebo punčové rezy chutia presne tak, ako si ich pamätáte. Slovegán 3 vás naučí ako piecť vegánske odpaľované cesto, najlepšie vegan torty, najchutnejšie zákusky a sladkosti. Laskonky, venčeky, čierny princ, špic, veterník, punčový rez alebo oblíž prst a desiatky ďalších receptov vám zaručene osladia život.

Táto izba sa nedá zjesť

NICOL HOCHHOLCZEROVÁ

Tereza nie je jeho dcéra, mohla by byť, ale nie je, jeho dcéra má kučeravé vlasy a Tereza rovné, spľasnuté okolo tváre. Jeho dcéra má drobný nos a Tereza orlí, k nemu husté obočie a pery, na ktoré by sa hodil rúž, kým jeho dcéra má namiesto úst úzku čiarku ako na prasiatku, takú úzku, že sa do nej nezmestili žiadne mince jeho otcovstva, púšťala ich na zem a zamykala sa v izbe. Tereza má pery, ktorými ho teraz bozkáva, jazyk mu medzi ne padá ako zlatá minca, Ivan počuje tú mincu cinknúť, počuje, ako si ju Tereza doma šúcha o stehná a rodičia sa jej pýtajú kde si bola, a počuje aj, ako Tereza hovorí so Silviou v meste, a celý čas sa jej trasú ruky. (str. 27)

Volodymyr Zelenskyj

ŽIVOTOPIS

V populárnom seriály stvárnil rolu učiteľa dejepisu, ktorý sa bizarnou zhodou okolností stane prezidentom. V reálnom živote sa ním skutočne stal a keď prišla ruská invázia, dokázal zjednotiť vlastný národ a desiatky ďalších štátov. Jeho príbeh pôsobí ako filmový scenár, ale je skutočný.

Smrť v kostole

DETEKTÍVKA

Raz večer Karoviča prekvapí telefonát, aby rýchlo prišiel do Dómu sv. Martina. Stane sa svedkom záhadnej vraždy kňaza. Pri skúmaní tohoto prípadu spolu s kolegom Palicom a mladším kolegom Uchom narážajú nielen na tajomné vzťahy vo vnútri cirkvi, ale aj na záhadných ľudí, ktorí žijú vo vlastnom odtrhnutom svete. S prípadom im pomáha mladá kolegyňa Miriam, ktorá Karoviča priťahuje i provokuje zároveň. Podarí sa im tentokrát prísť na koreň všetkých udalostí? Peter Gašparík (1977, Bratislava). Študoval réžiu na VŠMU a tiež v Taliansku, vo Francúzsku a v USA. Okrem réžie (dokument Tereza - Náboj lásky) píše poéziu a prózu. Vyšli mu knihy Kúsok môjho srdca, Čo som (ne)urobil, (ne)urobil som, Šelmy a hyeny a krimi romány Smrť na Zlatých, Smrť v Štiavnici a Smrť v kostole. Venoval sa aj prekladom a podnikaniu.

telo/čas hier

ANDREW MCMILLAN

Písanie Andrewa McMillana je surové a naliehavé. Jeho básne fungujú ako chválospevy mužského tela - mužského priateľstva a mužskej lásky -, sú plné svalov, občas šokujú, vždy sú však hlboko dojemné.

Telo si pamätá

ZDRAVIE

Kniha využíva najnovšie vedecké poznatky a ukazuje, ako trauma doslova pretvára telo i mozog. Traumatizovaný jedinec nevie nájsť útechu či zapojiť sa do kolektívu, stráca sebakontrolu a dôveru. Autor vo svojej práci skúma inovatívne postupy liečby od neurofeedbacku a meditácie až po šport, drámu a jogu, ktoré ponúkajú nové možnosti zotavenia aktiváciou prirodzenej neuroplasticity mozgu a ponúka novú nádej na opätovné získanie zdravého života.

Sága z Keflavíku

JÓN KALMAN STEFÁNSSON

Sága z Keflavíku Jóna Kalmana Stefánssona sleduje príbeh Ariho, muža v strednom veku, a niekoľkých generácií jeho rodiny. Je poetická aj živelná. Pulzuje v rytme prílivu a odlivu a sprevádza čitateľov islandskou históriou 20. storočia. Tvoria ju romány Ryby nemajú nohy a Veľké asi ako vesmír. „Okrem rozprávania príbehov sa usilujem nájsť odpovede na základné otázky: Existuje Boh? Je nejaký život po smrti? Z čoho máme radosť? Čo je lepšie ako dobrá voňavá káva skoro ráno, keď sa nebo ešte len prebúdza? Alebo single malt whisky s dobrým priateľom? A kde je život, ak nie v bozku?" hovorí o svojich knihách Stefánsson.

Sestra

JON FOSSE

V tvorbe svetoznámeho nórskeho dramatika a spisovateľa Jona Fosseho (nar. 1959) sa diela zaraďované do úseku literatúry pre deti zakaždým, aj za hranicami Škandinávie, hodnotia ako mimoriadne presahové, ako majúce schopnosť prehovárať na viacerých úrovniach bez obmedzení v podobe veku čitateľa či prílišnej ohraničenosti témy. Jedným z najvýraznejších príkladov tejto presahovosti vo Fosseho tvorbe je kniha pre deti „Sestra“ (Det Norske Samlaget, Oslo 2000). Fosse v nej uvoľnene tematizuje detské prežívanie každodennosti v doslova spontánnom dotyku s transcendentnom, čo prispieva k tomu, že toto dielo nepriamo nadväzuje na Fosseho knihu pre deti „Kant“ (Det Norske Samlaget, Oslo 1990), ktoré jubilujúce vydavateľstvo Modrý Peter v slovenskom preklade vydalo v roku 2015.

Kvantová teorie nikoho nezabije

FYZIKA

Chcete pochopiť základné princípy vesmíru, v ktorom žijeme? Chcete sa dozvedieť, ako je možné že celé ľudstvo sa vojde do jedinej kocky cukru? Prečo každý váš nádych obsahuje atóm, ktorý vydýchla Marilyn Monroe? Prečo v najvyššom poschodí budovy starneme rýchlejšie ako na prízemí?

Svet bez emailov

PRODUKTIVITA

Od bestsellerového autora New York Times, Cala Newporta, prichádza odvážna vízia, ako oslobodiť pracovníkov od tyranie doručenej pošty – a ako rozpútať novú éru produktivity. Súčasní pracovníci sú vystavení neustálej potrebe komunikovať.

Ľudia ako vystrašené zvieratá

Používate Facebook, Instagram alebo WhatsApp? Ak ste čo len raz odpovedali „áno“, tak by ste v Číne patrili medzi nepriateľov štátu, a ak by ste tam navyše boli Ujgur, tak by vám reálne hrozilo väznenie v jednom z internačných táborov. V terminológii jazyka diktatúry by účelom pobytu bolo „vzdelávanie“, no za týmto zdanlivo nevinným pojmom sa ukrýva len ponižovanie, týranie a brutalita. Vitajte v Číne 21. storočia.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania