Amadoka

Sofija Andruchovyč: Amadoka

Rozsiahly román jednej z najvýznamnejších autoriek súčasnej ukrajinskej beletrie krúži okolo témy pamäti. Približuje sa k nej cez osudy veľkého množstva postáv a prostredníctvom konkrétnych príbehov vedie čitateľov 20-tym storočím až po súčasnosť.

Spev sirén

Tomáš Forró: Spev sirén

Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej brutálne zemitý príbeh, ktorého ďalšie kapitoly sa píšu dodnes. Aj preto sa na ňu musíme začať pozerať inak. Bez ružových okuliarov, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená.

Pán Výrazný

Pán Výrazný

Najnovší picture book od nositeľky Nobelovej ceny Olgy Tokarczuk ilustrovala opäť fenomenálna Joanna Concejo. Je o mužovi so zvláštnym darom. Má výnimočnú tvár, ktorá sa vám hneď vryje do pamäti. Každý ho pozná, len čo vyjde z domu, všetci sa naňho usmievajú. Je so sebou veľmi spokojný, rád si so svojím super telefónom robí selfie a na internet denne dáva stovky fotiek. Jedného dňa sa však postaví pred zrkadlo a s hrôzou zistí, že jeho tvár sa zmenila a už nie je taký, ako bol, už nie je Pán Výrazný.

Ženské telo

Ženské telo

Pocit hanby, že vlastním telo, sa ma zmocnil v jarné popoludnie. Vnikol do slnečného lúča, prekĺzol cez tričko, zasiahol miesto uprostred hrudníka a navždy prilipol ku kožnému tkanivu. Na začiatku knihy má Erica päť rokov a frajera, ktorého si nevybrala a ktorý jej na ihrisku materskej školy vkĺzne rukou pod tričko.

Bratislavská kaviareň

Bratislavská kaviareň

Vďaka buditeľom tretej kávovej vlny v našich zemepisných šírkach sme pochopili, že káva nie je iba nápoj, ku ktorému si zapálime cigaretu a jeho chuť pripomínajúca spálený toast nás prebudí do šedivej reality. K rituálu pitia kávy sme začali pristupovať citlivejšie.

Mozaika Bratislavy: Skryté dlažby a obklady

Mozaika Bratislavy: Skryté dlažby a obklady

Kniha ako bonboniéra. Unikátna zbierka dlaždíc Bratislavy vznikla vďaka odhodlaniu výskumníčky Julie Itin a fotografa Štefana Cipára, ktorým sa podarilo dostať za brány niekoľkých stoviek historických domov v Starom Meste, na Palisádach, v okolí Obchodnej ulice, Hlavnej stanice či Blumentálu.

Jazero

Han Donau: Jazero

V roku 2024 knihu vybrala porota na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Bologni do výberu THE BRAW AMAZING BOOKSHELF ako výnimočné dielo spomedzi 3 355 titulov. Dostala sa tiež do výberu kníh v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2023.

Poviedka mesiaca máj: Zjari / Zuzana Mojžišová

V štyroch desiatkach krátkych poviedok knihy Kristus a iné miniatúry sa zrkadlí súčasnosť – plytká, ale aj hlboká, povrchná, ale aj zvnútornená. Reflexia sveta vyrozprávaná v drobných úlomkoch reality – vážnych, smiešnych, absurdných. Rok života tohto sveta – od zimy do zimy, od stvorenia po smrť. Autorka udivuje schopnosťou na malom priestore a neveľa vetami vypovedať mnohé.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania