Klára a Slunce

KAZUO ISHIGURO

Román Klára a Slunce je spoveďou vyradenej robotky menom Klára, nadanej pokročilou umelou inteligenciou a pozoruhodnými pozorovacími schopnosťami. Jej úlohou je starať sa o dospievajúce dieťa, ktoré si ju vybralo v obchode, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Klára však ako výnimočný robot dostáva výnimočnú úlohu – starať sa o smrteľne choré dieťa. V príbehu rozprávanom jazykom poznamenaným zvláštnosťami v Klárinom vnímaní a rozprávaní potvrdzuje Ishiguro opäť svoje majstrovstvo. Priezračne prostými slovami vytvára zložitý obraz súčasnosti.

Pár poznámok o smútku

CHIMAMANDA NGOZI ADICHIE

Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie. Toto je najosobnejší text obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie! Keď prišla pandémia COVID-19, počas spoločných videohovorov najčastejšie videla len jeho čelo – otec si totiž nevedel správne nastaviť kameru na telefóne. A potom zmizlo aj to čelo. Úderom nečakanej a neúprosnej smrti. Otec zomrel. Táto strata bola o to krutejšia, že prišla v čase, keď sa ani tí najbližší, rozdelený neprekonateľným múrom pandémie, nemohli stretnúť osobne. To, čo nasledovalo, nebolo len zlomené srdce. Bolo to srdce rozdriapané na tisíc kúskov. V úprimnej a intímnej esejistickej knihe Pár poznámok o smútku nám Chimamanda Ngozi Adichie ponúka obraz cesty, ktorou sa uberala po smrti svojho otca. Od zúfalstva cez zúrivosť, nepochopenie, neuverenie, až po záplavu lásky. Je to jej najosobnejšia kniha, no všetko, o čom v nej rozpráva, je zároveň absolútne univerzálne a prenosné. Láska. Strata. Smrť. Hľadanie. Nádej. Slová a situácie, ktoré skôr či neskôr postretnú každého z nás. Výnimočná esej Chimamandy Ngozi Adichie Pár poznámok o smútku vychádza v preklade Kristíny Karabovej.

The Paris Review - 70. roky

ROZHOVORY

Séria vybraných rozhovorov s literárnymi osobnosťami, ktoré boli publikované po dekádach v The Paris Review pokračuje. Jeden z najvýznamnejších literárnych časopisov na svete, publikuje už od päťdesiatych rokov rozsiahle a precízne rozhovory s poprednými autormi a spisovateľkami.

Správna posádka

TOM WOLFE

Začínajú sa najväčšie a najdramatickejšie preteky histórie! Kto sa stane nesmrteľným hrdinom? Kto vyšle do kozmu prvých ľudí? Budú to Američania? Alebo Sovieti? Pred vašimi očami sa začína budúcnosť! Buďte pri tom! Až do roku 1979, kedy po prvý raz vyšla slávna a dnes už klasická vesmírna reportáž Toma Wolfa Správna posádka, malo len málo ľudí predstavu o tom, čo so sebou prináša život astronauta. Objavovanie nekonečného kozmu je fascinujúce. No rovnako vzrušujúci je aj vnútorný vesmír astronautov. Keď roku 1957 poslali Sovieti na orbitu satelit Sputnik 1, v USA sa spustila panika. Čo ak sa tým pre úhlavných nepriateľov otvára možnosť bombardovania z vesmíru? V centre Wolfovej pozornosti stojí posádka projektu Mercury, ktorá sa sformovala roku 1958. Cieľom projektu bolo vyslať prvý raz do vesmíru ľudskú posádku a dostať ju aj bezpečne naspäť na Zem. Zo silnej sedmičky astronautov, do ktorej vkladala svoje nádeje celá Amerika, sa stali nesmrteľní hrdinovia. A to dávno pred plánovaným letom mimo zemskej atmosféry. Určite v sebe mali čosi, čo hraničilo so šialenstvom. No mali aj odvahu nesmrteľných kovbojov. Tom Wolfe pred nami otvára fascinujúcu kapitolu dejín dobývania vesmíru, keď sa zo skratky NASA stal skutočný pojem a sny sa menili na realitu. Tu sa začína budúcnosť!

Elementárne častice (druhé vydanie)

MICHEL HOUELLEBECQ

Nevlastní bratia Michel a Bruno majú spoločnú matku, ale inak nič viac. Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza život prácou, jedlom z Monoprix a sedatívami.

Na pláži

IAN MCEWAN

Krásna noc na pláži, rozhodne nie všedná pre mladomanželský pár. Je to ich svadobná noc - mladej huslistky Florence a čerstvého absolventa univerzity Edwarda. A nie je to ani svadobná noc, aké si zvyčajne predstavujeme, pretože Florence je panna a Edward panic. Čo urobí prvá spoločná skúška s ich vzťahom? Útla knižka, ktorú možno prečítať na posedenie.

Sága z Keflavíku

JÓN KALMAN STEFÁNSSON

Sága z Keflavíku Jóna Kalmana Stefánssona sleduje príbeh Ariho, muža v strednom veku, a niekoľkých generácií jeho rodiny. Je poetická aj živelná. Pulzuje v rytme prílivu a odlivu a sprevádza čitateľov islandskou históriou 20. storočia. Tvoria ju romány Ryby nemajú nohy a Veľké asi ako vesmír. „Okrem rozprávania príbehov sa usilujem nájsť odpovede na základné otázky: Existuje Boh? Je nejaký život po smrti? Z čoho máme radosť? Čo je lepšie ako dobrá voňavá káva skoro ráno, keď sa nebo ešte len prebúdza? Alebo single malt whisky s dobrým priateľom? A kde je život, ak nie v bozku?" hovorí o svojich knihách Stefánsson.

Zasľúbená zem

BARACK OBAMA

Mimoriadne introspektívna kniha – príbeh konfrontácie jedného človeka s históriou. Obama úprimne píše o svojich skúsenostiach s kandidatúrou čierneho Američana na funkciu prezidenta, od ktorého celé generácie očakávajú „nádej a zmeny“, o morálnych výzvach, keď má rozhodovať na najvyššej úrovni.

Možnosti neúspechu

IVONA PEKÁROVÁ

Možnosti neúspechu Ivony Pekárkovej sú, azda paradoxne, básnickou zbierkou o úspechu – o predstavách a očakávaniach, ktoré od nás má spoločnosť a napokon aj my sami. Rovnako, ako v predchádzajúcich zbierkach Lepšia verzia seba alebo Manželská poézia (spolu s Vladom Šimekom), aj v Možnostiach neúspechu vystupuje Pekárková ako precízna pozorovateľka s mimoriadnym zmyslom pre humor a prepracovanou poetikou.

Kolekcia kníh z Inaque (komplet 10 kníh)

10 ROKOV INAQUE

Kolekcia titulov z Inaque. Vydavateľstvo oslavuje desiate výročie a v kolekcii ponúka výber titulov obľúbených autoriek a autorov. Okrem stĺpčekov a rozhovorov s Elenou Ferrante Náhodné úvahy a Frantumaglia, v ktorých odhaľuje svoje premýšľanie a pozadie tvorby Neapolskej ságy. Kolekciu tvoria aj memoáre Lucie Berlin s názvom Vitaj doma,román Súostrovie psa jedného z najlepších francúzskych autorov súčasnosti Philippa Claudela, román Spev duchov od Jesmyn Ward, za ktorý autorka dostala National Book Award v USA, román Encyklopédia ženy od talianskej autorky Valerie Parrelly a príbeh zo Sicílie Zbohom prízraky od Nadie Terranovy, ako aj dystópia Prázdne srdcia od nemeckej autorky Juli Zeh, feministické sci-fi Sila od Naomi Alderman, podľa ktorého vzniká seriál, či Dievča v plameňoch od americkej autorky Claire Messud o priateľstve medzi dospievajúcimi dievčatami. Kolekcia obsahuje tituly: Elena Ferrante: Náhodné úvahy, 2019 Elena Ferrante: Frantumaglia, 2019 Valeria Parrella: Encyklopédia ženy, 2020 Philippe Claudel, Súostrovie psa, 2020 Lucia Berlin: Vitaj doma, 2019 Nadia Terranova: Zbohom prízraky, 2019 Jesmyn Ward: Spev duchov, 2019 Claire Messud: Dievča v plameňoch, 2018 Juli Zeh: Prázdne srdcia, 2018 Naomi Alderman: Sila, 2018

Ukážka mesiaca júl 2022: The Paris Review 70. roky – Joseph Heller

Séria vybraných rozhovorov s literárnymi osobnosťami, ktoré boli publikované po dekádach v The Paris Review, pokračuje. Jeden z najvýznamnejších literárnych časopisov na svete publikuje už od 50. rokov rozsiahle a precízne rozhovory s poprednými autormi a spisovateľkami.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania