Máme veľmi veľa skvelých kníh a sme tu pre Vás aj počas lockdownu. Viac informácií TU.
 
V krátkosti

MILAN LASICA, MAREK ORMANDÍK

DENNÍKY 2009-2015

Prečo si písať denník? Lebo človek si doň píše to, čo chce on, a nie čo očakávajú iní. Sebe predsa nebude písať to, čo netreba. Také sú denníkové zápisky Milana Lasicu z rokov 2009 až 2015. Presné datovanie ani rozdelenie udalostí na nové a spomienkové nepokladal autor za dôležité. Dôležité sú len tie, ktoré zostali, lebo ukazujú jeho svet. A prečo si kresliť každý deň? Napríklad preto, lebo na niektoré obrazy sú slová krátke. Tým skôr, ak je rok 2020 a život každého z nás poznamenala pandémia. Keď na jeseň toho istého roka zatelefonoval Milan Lasica výtvarníkovi Marekovi Ormandíkovi, či by neilustroval jeho denník, netušil, že jeho priateľ má skicár s kresbami, ktorý má podobný charakter - každý deň od vypuknutia pandémie si doň nakreslil jeden obrázok. Oba denníky, obrazový aj textový, nám ukazujú svet dvoch tvorcov tak, ako sme ich doteraz nepoznali.

 
Večerný nepokoj

MARIEKE LUCAS RIJNEVELD

Románový debut Marieke Lucas Rijneveld je príbehom sedliackej rodiny, ktorú zasiahne smrť dieťaťa. Z pohľadu dospievajúcej Jas sledujeme, ako sa s touto stratou vyrovnávajú jednotliví členovia rodiny. V zármutku sa utápajúci rodičia nevnímajú, ako sa im z rúk postupne vymykajú životy dcér Hanny a Jas i syna Obbeho. Jas, ktorá sa cíti nepochopená, sa so svojimi súrodencami utieka k erotickým rituálom a túžby upiera k „druhej strane", aby aspoň vo svojich predstavách unikla tomu, čo na ňu dolieha - bezútešnému vidieckemu prostrediu, chladným rodinným vzťahom a prísnosti kalvínskej komunity.

 
Slovenské století

DEJINY

PAVEL KOSATÍK

Pavel Kosatík je autor, ktorý sa snaží písať aj o ťažkých historických témach spôsobom zrozumiteľným a podnetným pre všetkých vnímavých čitateľov. Bez orientácie v dejinách sa podľa neho nemôžeme orientovať v súčasnosti.

 
Kalmann

JOACHIM B. SCHMIDT

Kalmann, 34 rokov. Samozvaný raufarhöfnský šerif. Deň čo deň brázdi zasnežené pláne Melrakkaslétty, loví polárne líšky a vyrába hákarl. V jeden chladný deň objaví pri potulkách v snehu čerstvú kaluž krvi. Stala sa vražda? Kalmann je odhodlaný za každú cenu pomôcť s vyšetrovaním – v kovbojskom klobúku, so šerifskou hviezdou a starou mauserkou. Aj keď sa mu smejú, že má o koliesko menej, veľmi dobre vie, ako sa vyrovnať s ponižovaním. A hlavne: musí vyriešiť tento prípad. Nie je dôvod na obavy. Joachim B. Schmidt, spisovateľ a sprievodca po Islande, napísal príbeh o živote na mrazivom konci sveta s hlavným hrdinom, na ktorého len tak ľahko nezabudnete. Peng!

 
Kundera 2x: Nevedomosť+Sviatok bezvýznamnosti

MILAN KUNDERA

Milan Kundera, autor známej Neznesiteľnej ľahkosti bytia, je svetovo najúspešnejším a najprekladanejším autorom českého pôvodu. Vydavateľstvo Artforum od roku 2020 prináša slovenské preklady série jeho próz, ktoré vyšli pôvodne vo francúzskom jazyku. Slovenský preklad pripravuje špičková prekladateľka umeleckých textov Elena Flašková v spolupráci s redaktorom Viktorom Suchým. Ide o prvú a unikátnu možnosť čítať diela Milana Kunderu v slovenčine. Dve takto vydané knihy vám teraz ponúkame v špeciálnej zvýhodnenej cene.

 
ExEdícia - 30 rokov KK Bagala

30 rokov K.K. BAGALA

Sada 6 kusov kníh predávaná ako set. Vychádza pri príležitosti 30. rokov výročia Vydavateľstva K.K. Bagala. Obsahuje : 25x Balla, 33x Márius Kopcsay, 45x Pavol Rankov, 3x Viliam Klimáček, 33x Karol D. Horváth, 14x Tomáš Horváth. Knihy vychádzajú v limitovanej sérii a v predaji budú len od Mikuláša do Silvestra.

 
Dohviezdny večer

PRE DETI

Svoj vianočný príbeh napísalo 25 slovenských autorov a autoriek. V knihe sa ukrýva mnoho prekvapení pre deti aj dospelých. Dozvieme sa z nej, kde býva Ježiško, aký darček je najlepším darčekom na svete, koľko existuje vesmírov, komu sa v očiach trblietajú súhvezdia, a veľa iného o tajomnej spolupatričnosti medzi ľuďmi a zvieratami. A čo znamená poetický názov Dohviezdny večer? Naši predkovia tak hovorili Štedrému dňu. Vyjadruje to, že každý z nás má na nebi svoju vlastnú hviezdu, ktorá keď sa rozžiari, ako tá betlehemská, treba si spolu s najbližšími sadnúť k sviatočnému stolu a do jeho stredu položiť lásku. Mirka Ábelová Peter Balko Jana Bodnárová Veronika Dianišková Denisa Fulmeková Gabriela Futová Daniel Hevier Marta Hlušíková Branislav Jobus Peter Karpinský Viliam Klimáček Monika Kompaníková Uršuľa Kovalyk Eva Luka Dominika Madro Mária Modrovich Agda Bavi Pain Pero Le Kvet Dana Podracká Ján Púček Toňa Revajová Vanda Rozenbergová Peter Šulej Ján Uličiansky Eva Urbanová

 
Děti nade vše

DELPHINE DE VIGAN

V thrillerovo ladenom románe nahliadneme do dvoch odlišných svetov. V prvom kraľujú hviezdy internetu a medzi nimi hrdinka príbehu Mélanie, ktorú vidina slávy a zisku pomaly vzďaľuje od jej najbližších a reality vôbec. V druhom žije jej protiklad Clara, hviezda kriminalistického tímu, ktorá je znepokojená zneužívaním detí v digitálnom priestore. Sledujeme pútavý príbeh, v ktorom hrajú úlohu moderné fenomény doby, sociálne siete, virtuálna realita a i.

 
Sabrina

KOMIKS

Ešte včera tu bola. Videli ju vychádzať z domu. Zachytila ju kamera na ulici. Mihla sa pred obchodom. A zrazu sa stratila. Sabrina, plná snov a plánov. Čo sa skrýva za jej zmiznutím? Keď Sabrina z ničoho nič zmizne, jej priateľ Teddy sa nervovo zrúti a utiahne sa k dávnemu spolužiakovi Calvinovi. Chce sa tu trochu upokojiť a počkať, ako sa táto záhadná situácia vyvinie. Grafický román Nicka Drnasa Sabrina, ktorý nemilosrdne odhaľuje tvár našej nezrozumiteľnej súčasnosti, bol prvým komiksom pre dospelých, ktorý ašpiroval na prestížnu Man Bookerovu cenu.

 
Pomalý oheň

DETEKTÍVKA

Paula Hawkins opäť majstrovsky rozohráva napínavý príbeh o klamstve a pomste a vťahuje čitateľov do deja s rovnakou energiou ako v bestselleroch Dievča vo vlaku a Do vody. Tri ženy a jedna brutálna vražda. Telo zavraždeného mladého muža na obytnom člne v Londýne vyvoláva mnohé otázky.

Medzisny

Moje meno nie je dôležité, beztak ma všetci poznajú iba ako Adamovho staršieho brata. Pokiaľ mi pamäť siaha do nášho najhlbšieho detstva, rodičia ma ustanovili jeho zrkadlom. Nie opatrovníkom ani múdrejším starším súrodencom, zrkadlom. Možno sa teraz pýtate, čo je to za hlúpu rolu, hrať bračekovo zrkadlo, poviem vám však, že ma to časom začalo celkom baviť.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania