Vzhľadom na prechod na nový skladový softvér nie je možné pri nákupe uplatniť darovacie karty. Objednávky budú vybavované od utorka 4.10.
Panenka

PREDPREDAJ

Panenka je druhým dielom súčasného írskeho spisovateľa a hudobníka Rónana Hessiona. Jeho prvotina, Leonard a hladný Paul (Leonard and hungry Paul), vyšla v roku 2019 v nezávislom britskom vydavateľstve Blue Moose Books a odvtedy zbiera ceny a nadšené ohlasy kritikov aj čitateľov. Vo svojom druhom diele autor zostáva verný svojmu štýlu – nekáže a nemoralizuje, necháva svoje postavy žiť ich životy. A aj napriek tomu, že vôbec nie sú ľahké, z knihy sála ľudské teplo, humor a nádej. Päťdesiatročný Joseph kedysi hrával futbal a z tých čias pochádza aj jeho prezývka – Panenka. Posledných 25 rokov trpel pre chyby, ktorých sa v minulosti dopustil. Teraz sa však rozhodol začať nanovo, je odhodlaný sa opäť zblížiť s dcérou a vnukom. Všetko však komplikuje jeho ťažká povaha, minulosť, nehostinné prostredie, v ktorom žije a ochromujúce bolesti hlavy, ktorými trpí každú noc. V kritickom momente do jeho života vstúpi žena, ktorá uniká pred vlastným sklamaním. Spoločne sa učia, ako opäť vystrieť svoje polámané krídla a nájsť nádej tam, kde sa na prvý pohľad zdá, že už nič nezostalo.

Hovnivál Hugo

PRE DETI

Poznáte hovnivála? To je ten chrobák, čo pred sebou vaľká guľôčku z hovienok iných zvierat. Lenže hovniválovi Hugovi jedna gulľôčka nestačí, chce ich mať čo najviac! Hromadí ich po celom lese a s nikým sa nebaví. Čo sa však stane, keď sa mu celé jeho bohatstvo rozplynie za pár sekúnd priamo pred očami? Hovnivál Hugo je príbeh o chamtivosti, sile priateľstva a o tom, čo nás robí skutočne šťastnými, aj keď všetko ostatné stojí niekedy za hovienko.

Zničiť

MICHEL HOELLEBECQ

Román Zničiť miestami pôsobí ako geopolitický triler s útokmi, špiónmi a ezoterickým podtextom, no zároveň je rodinnou melodrámou s patriarchom v domove dôchodcov v srdci francúzskeho vidieka. Je to román o krehkosti existencie a osamelosti súčasného človeka vo svete bez Boha.

Krajina matiek

SLAVKA LIPTÁKOVÁ

Román spisovateľky a scenáristky prináša príbeh troch generácií sestier. Ide o rodinnú ságu odohrávajúcu sa od začiatku 20. storočia po súčasnosť. Spúšťačom rozprávania je smrť matky, pri príležitosti ktorej sa jej dcéry Agnes a Edita stretávajú v rodnej Levoči. Útržky spomienok tvoria priezory do sveta minulého, v ktorom prežíva čosi neuzavreté, spôsobujúce medzi sestrami fatálnu trhlinu. Krivda naberá v rodovej línii vždy inú podobu, ale principiálne sa zakaždým nanovo opakuje. Je možné z tohto začarovaného kruhu vystúpiť? Je možné rozpustiť nánosy usádzané po generácie...? Vychádza mimo edície, ilustrácie Fero Lipták, zalomenie a dizajn publikácie Peter Brunovský.

Ekológia a politika

EKOLÓGIA

Dve vizionárske eseje obsiahnuté v knihe: Ekológia a politika a Ekológia a sloboda, pochádzajú z pera francúzskeho filozofa, jednej z najvýraznejších postáv politickej ekológie ANDRÉHO GORZA. Napísal ich v 70. rokoch minulého storočia a ich ústrednou témou sú najhlbšie príčiny a dôsledky ekologickej krízy. „Vieme, že náš svet sa skončí; že ak budeme takto pokračovať, život v moriach a riekach zanikne, pôda stratí prirodzenú úrodnosť, vzduch v mestách nás zadusí a život sa stane privilégiom tých, ktorí jediní budú mať právo stať sa vyvolenými exemplármi novej ľudskej rasy, prispôsobenej chemickými procesmi na novú ekologickú niku, ktorú pre ňu synteticky získajú biologickí inžinieri...“ (André Gorz)

Operácia Banány

PRE DETI

Ďalšia kniha od svetoznámeho britského komika a autora detských bestsellerov Davida Walliamsa je príbehom chlapca, ktorý má ozajstný problém. Musí pred bombardovaním počas druhej svetovej vojny zachrániť opice.

Lampička

PRE DETI

Lampička je príbeh o mori. Rozpráva o tajuplných morských bytostiach a divokých pirátoch. O čiernom dome admirála, v ktorom vraj žije netvor. O šedom majáku na ostrovčeku, ktorý len na vlásku visí u pevniny.

Rýchlokurz geniality

ĽUDOVÍT ÓDOR

Ľudovít Ódor je ekonóm, viceguvernér NBS, pôsobil v mnohých ekonomických inštitúciách a podieľal sa na zavádzaní ekonomických reforiem. Vyzná sa však nielen v ekonomike, ale aj v počítačoch a matematike a zrozumiteľne a vtipne vie vysvetliť aj javy, ako je čierna diera, nekonečno alebo fraktály.

Romeo a Júlia (grafický román)

KOMIKS

Prvá komiksová verzia najznámejšieho ľúbostného príbehu v histórii Slovenska ROMEO A JÚLIA od Williama Shakespeara v preklade Ľubomíra Feldeka. Autor komiksu Juraj Martiška.

Narine Abgarian: Simon

Arménsku spisovateľku Narine Abgarian mohli slovenskí čitatelia spoznať vďaka románu Z neba spadli tri jablká, ktorý sa ihneď po vydaní v roku 2015 stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do viac ako štrnástich jazykov. V roku 2022 vyšiel v Artfore a do slovenčiny ho preložila Zuzana Bujačková. V novom diele s názvom Simon (Artforum, prel. Katarína Strelková) si autorka zachovala ľúbeznú poetiku aj štylistiku, ktorou tak nadchla čitateľov a čitateľky. Román sa otvára pohrebom takmer osemdesiatročného Simona. Pri truhle sa s ním lúči celá plejáda postáv.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania