Deň radosti

DEŇ RADOSTI

Keď sa na Silvestra roku 1977 divákom z televíznej obrazovky prihovorili Lasica so Satinským, bolo to ako zjavenie. Zakazovaní umelci, ktorých po normalizácii „upratali" z očí verejnosti, boli zrazu späť – a hneď ako súčasť výkladnej skrine československej televíznej zábavy.

Rok dobrých správ 2023

ROK DOBRÝCH SPRÁV

Prinášame vám už tretí Rok dobrých správ. Ilustrované príbehy v knižke nechcú šíriť falošný optimizmus, ale skutočnú správu o ľuďoch, ktorí svojimi nápadmi a drobnými činmi pretvárajú svoje okolie – a tým aj celý svet – k lepšiemu.

Národné jedlá

NÁRODNÉ JEDLÁ

Nová kniha autorky úspešného Umenia sovietskej kuchyne je brilantným skúmaním jedla a národnej identity po celom svete. „S nástupom a dominanciou globalizácie," vysvetľuje Anya v úvode, „sa národy a nacionalizmus javia zastaralejšie a zároveň dôležitejšie a relevantnejšie ako kedykoľvek predtým." A neexistuje lepšia prizma, cez ktorú by sme to mohli vidieť, ako jedlo.

Ťažší ako nebo

KURT COBAIN

Životopis Ťažší ako nebo je mimoriadna kniha o temnom živote legendárnej hviezdy a o kapele Nirvana. Vzhľadom na to, čím všetkým Cobain prešiel a ako s týmito okolnosťami naložil, dodnes prehovára ľuďom do duše.

Lesy atď.

Britská poetka Alice Oswaldová patrí spolu s Američankou Louise Glückovou a Kanaďankou Anne Carsonovou do trojice najuznávanejších básnikov a poetiek v anglicky hovoriacich krajinách. Po 300 rokoch je prvou ženou-profesorkou poézie na Univerzite v Oxforde.

Kleopatra a Frankenstein

KLEOPATRA A FRANKENSTEIN

Postavy románu, ktorý sa opiera predovšetkým o svižné dialógy a humor, pochádzajú z najrôznejšieho prostredia a zázemia. Napriek autorkinmu ľahkému peru, ktoré nám ich približuje, medzi ich problémami nájdeme aj tie naozaj vážne ako závislosť, depresie a ďalšie duševné poruchy, neopätovanú či nedovolenú lásku a túžbu, kultúrnu, spoločenskú i rodovú identitu.

Poviedka mesiaca november: Medúza v Gaze

Dohodli sme sa, že vždy, keď pomyslíme na niečo zlé o abovi, zahodíme túto myšlienku do studne. S bratom sme si stanovili toto pravidlo, aby bol otec v bezpečí, dokým bojoval v Gaze. Pokým sme dodržiavali tento rituál, bol nažive. Studňu zakrýval zhrdzavený kus kovu. Aba nás k nej brával. Predstieral, že je príšera zo studne, stvorenie žijúce v tme, čakajúce na zvedavé deti, ktoré by do nej zlákalo. Ponoril sa pod vodu a čakal. Striedavo sme s bratom strkali hlavy do studne a kričali sme, hlasy sa k nám vracali v ozvenách. Potom z nej vyskočil a celý premočený nás naháňal.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania