O tyranii

DVADSAŤ PONAUČENÍ Z 20. STOROČIA


Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli?

Snyder tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“

 
Vrah z mesta marhúľ

PREDPREDAJ

Turecko, obrovská krajina roztrhnutá na dve polovice, dva nezmieriteľné a diametrálne odlišné svety.

 
Ve světle nebo ve stínu

POVIEDKY

Zbierka poviedok pätnástich svetoznámych prozaikov, inšpirovaných obrazmi Edwarda Hoppera

 
Poetismus

POĚZIA

Poetizmus je v zahraničí jednou z najoceňovanejších súčasti pôvodnej českej kultúry po roku 1918. Básne Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta alebo Konstantina Biebla, výtvarné práce Toyen a Henricha Štyrského a teoretické koncepty Karla Teiga získali renomé po celom svete.

 
Múza (české vydanie)

JESSIE BURTONOVÁ

Nová kniha autorky svetového bestselleru Miniaturista, ktorého sa predalo sa cez milión výtlačkov a stal sa knihou roka 2014. Strhujúci príbeh plný záhad a zvratov tvoria dve dejové línie: prvá z Anglicka 60. rokov 20. storočia, druhá zo Španielska konca 30. rokov.

 
Ďábel v Bílém městě

PODĽA SKUTOČNÉHO PRÍBEHU

Tento kritikmi oceňovaný bestseller je beletrizovaná literatúra faktu o skutočnom príbehu masového vraha HH Holmesa, amerického Jacka Rozparovača.

Lidé v nahotě

Sympatické pražské vydavateľstvo Plus patrí možno k nenápadnejším hráčom na domácom knižnom trhu. Napriek tomu sa však aj v ich portfóliu nachádza dostatok materiálu hodného čitateľskej pozornosti. Minimálne zaujímavá edícia Pestrá řada ponúka vskutku pestrý mix originálnych súčasných svetových mien, takže i keď je rozsahom skromnejšia, obsahom dôstojne dopĺňa silnejšie edičné rady. Práve tu vyšla i príjemná, autobiograficky ladená prvotina Lidé v nahotě od nádejného ruského prozaika Andreja Astvacaturova.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania