Vojde kôň do baru

BOOKEROVA CENA
NOMINÁCIA

Večerné predstavenie standup komika Dovale G.v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva okúzľujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, no skúseného komika.

 
Jidáš

BOOKEROVA CENA
NOMINÁCIA

Príbeh o túžbe, osamelosti a zrade a súčasne obraz nepokojného Izraela prelomu 50. a 60. rokov. Kniha vyšla v takmer tridsiatich jazykoch a je jedným z najpôsobivejších Ozových diel. Dvadsaťpäťročný Šmuel Aš je donútený prerušiť štúdium na univerzite a v domčeku na kraji Jeruzalema robí za ubytovanie a stravu spoločnosť chromému pánovi Waldovi, s ktorým vedie debaty o histórii a politike.

 
Môj domáci právnik

PRÁVNE RADY

Každodenný život prináša situácie, keď potrebujeme rady právnika. Táto kniha má byť sprievodcom najbežnejšími z nich, prvou pomocou pri záťažových momentoch, akými sú rozvod, spisovanie závetu, požičiavanie peňazí či poisťovanie majetku.

 
Matúš Čák Trenčiansky

MATÚŠ ČÁK TRENČIANSKY

Matúš Trenčiansky z rodu Čákovcov, jeden z najvýznamnejších oligarchov v Uhorskom kráľovstve na prelome 13. a 14. storočia, patrí k najvýraznejším postavám našich stredovekých dejín.

 
Fašista

JAKUB DRÁBIK

Sir Oswald Mosley patrí nepochybne k najpozoruhodnejším postavám britských dejín 20.storočia. Bol pri väčšine kľúčových udalostí medzivojnového obdobia a udržiaval styky s najvýraznejšími osobnosťami svojej doby - Benitom Mussolinim, Adolfom Hitlerom a Franklinom D. Rooseveltom, rovnako ako s Nevillom Chamberlainom alebo Winstonom Churchillom. "Preslávil" sa však najmä ako zakladateľ a vodca najvýznamnejšieho britského fašistického hnutia - Britskej únie fašistov.

 
Bauhaus a Československo 1919-1938

BAUHAUS

Objavná, česko-anglická publikácia sa vydáva po stopách významných, ale aj "zabudnutých" osobností prvorepublikového Československa, ktorých život i tvorbu ovplyvnilo štúdium na jednej z najvýznamnejších avantgardných škôl. Takmer po sto rokoch od založenia Bauhasu vo Weimare (1919) sa tak českým čitateľom dostáva do ruky publikácia, ktorá čítavým spôsobom a s bohatým obrazovým materiálom mapuje vplyv Bauhausu v československom kultúrno-historickom kontexte. Tvorba mnohých umelcov je takto zachytená vôbec prvýkrát.

 
Píseň z pytlíku na zvratky

NICK CAVE

Umelecká kronika z turné Nicka Cavea s kapelou Bad Seeds z leta 2014. Pozostáva z denníkových záznamov, dávnych spomienok, intímnych úvah, fantazijných predstáv, textov piesní a básní. Kniha sa zrodila poväčšinou vo vysokých nadmorských výškach, keď si v lietadle zapisoval poznámky a myšlienky na vrecúška na vracanie. Napriek žánrovej rozmanitosti je kniha prekvapivo súvislá a čitateľná a umelcova osobnosť sa v nej odhaľuje v mnohých nečakaných polohách.

 
Duševný život zvierat

PRÍRODA

Lesníka Petra Wohllebena dennodenne obklopujú nielen stromy, ale aj iní obyvatelia lesa, ktorí sa pohybujú v tmavej húštine a v mohutných korunách. To mu umožňuje pozorovať ich z bezprostrednej blízkosti a dospieť k zaujímavým záverom: duševný život králikov a ryšaviek, jeleňov a diviakov, drozdov a sýkoriek je omnoho bohatší, ako by sme si mysleli.

 
Toni Erdmann - DVD

DVD

Tragikomédia o tom, aká tenká je hranica medzi smútkom a smiechom si podmanila prestížne filmové festivaly aj kinosály. Starnúci a trochu nemiestne vtipkujúci Winfried sa rozhodne nadviazať hlbší vzťah so svojou dcérou, ktorá si buduje kariéru v nadnárodnej firme. Keď sa to nepodarí jemu, skúsi to v čudnom prevleku za ambasádora Toniho Erdmanna.

 
Umrieť na jar

RALF ROTHMANN
PREDPREDAJ

Prostredníctvom príbehu dvoch sedemnásťročných mladíkov zo severného Nemecka, ktorí sú nútene regrutovaní na front, Rothmann približuje hrôzy a barbarstvo vojny. V nástojčivých, magických, no realistických obrazoch autor rozpráva o poslednom vojnovom predjarí v Maďarsku a ťažkých prvých týždňoch mieru.

 
Důstojnost v rozdílnosti

CIVILIZÁCIA

Len málo sa hovorí o globalizovanej spoločnosti v spojení s mravnými a duchovnými otázkami. Držiteľ Templetonovej ceny (2016) a jeden z najvýraznejších súčasných náboženských mysliteľov a filozofov, rabbi Jonathan Sacks sa rozhodol nájsť odpovede novým čítaním Hebrejskej Biblie. Ako zabrániť stretu civilizácií? Podľa Sacksa je nutné nielen hľadať hodnoty spoločné všetkým náboženstvám, ale hlavne zásadne preformulovať spôsob, akým vnímame svoju rozdielnosť.

 
Ve sklepě - DVD

DVD

Provokatívna filmová esej je štylizovaným náhľadom do privátnej sféry niekoľkých Rakúšanov, ktorí sa vo vnútri starostlivo udržiavaných pivníc venujú svojim bizarným potrebám, koníčkom, vášňam a obsesiám. V precízne komponovaných symetrických záberoch sa tu stretávajú lacné mužské vtipy a drahý nábytok, dychovka a operné árie, biče a bábiky, sexualita a sadizmus, nacistické relikvie a fitnes.

Černobyľská modlitba.

Svetlana Alexijevič, laureátka Nobelovej ceny, je u nás vďaka vydavateľstvu Absynt známa z kníh Vojna nemá ženskú tvár alebo Zinkoví chlapci. V najnovšej knihe zachytáva svojím jedinečným štýlom, postavenom na spomienkach pamätníkov, priebeh a dôsledky najväčšej katastrofy atómovej elektrárne.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania

12,24 €
13,60 €