Ján Langoš. Strážca pamäti

JÁN LANGOŠ

Civilný portrét Jána Langoša zostavený z rozprávania jeho rodiny, priateľov a známych. Tvoria ho dva druhy navzájom sa prelínajúcich textov: autorov rozhovor s Langošovou manželkou Gabrielou a prerozprávané stretnutia s približne dvadsiatkou podstatných ľudí Langošovho života. Predslov napísal Martin M. Šimečka.

 
Jabloň v zime

DEŽO URSINY

TOP 10

Listy Eve Deža Ursinyho zahrnujú časové obdobie rokov 1971 – 1973. Sú v prvom rade listami milostnej žiadostivosti a túžby.

 
Britské impérium. Cesta k modernímu světu

HISTÓRIA

Ferguson zachytáva históriu Britského impéria od 16. do 21. storočia. Impérium, ktoré v čase svojho vrcholu ovládalo štvrtinu svetovej populácie, štvrtinu zemského povrchu a takmer všetky oceány, sa priaznivo podpísalo na vývoji Spojených štátov a Kanady, Indie, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, východnej Ázie a Číny. Podľa autora neožebračovalo ovládnuté národy, ale naopak zaisťovalo ich ekonomický blahobyt tým, že vďaka tejto nadvláde boli tieto krajiny politicky stabilné.

 
Žádná mise není nemožná

MOSAD

V predchádzajúcej knihe Mosad sa autori zaoberali najslávnejšími operáciami izraelskej tajnej služby a napínavo popísali nebezpečné akcie jej príslušníkov, ktorí v záujme svojej krajiny ochotne riskovali život. Táto kniha sa venuje tridsiatim najodvážnejším vojenským misiám izraelských špeciálnych jednotiek.

 
Všetci mocní Kremľa

PUTIN A RUSKO

Aká veľká je moc, ktorá sa ukrýva v rukách Vladimira Putina? A ako ďaleko sú tie ruky schopné dosiahnuť?

 
Zapomenuté království

ARCHEOLÓGIA

Archeológia a dejiny severného Izraela: kniha význačného telavivského archeológa Izraela Finkelstein, známeho v našom prostredí vďaka dielam Objavovanie Biblie (2007) a David a Šalamún (2010) ponúka nový pohľad na staroveký Izrael.

 
Způsoby vidění

UMENIE

Jedna z najinšpiratívnejších a najvplyvnejších kníh o umení a vizualite, ktorá je právom považovaná za zakladateľskú klasiku odbore vizuálnych štúdií. Sedem esejí (z ktorých tri sú čisto obrazové) sa zaoberá takými témami, ako sú moderné reprodukcie starých majstrov, zobrazovaním ženskej nahoty, vzťahu videnia a moci alebo reklamou.

 
Vlastnou hlavou

FICO A SMER

TOP 10

Prvá kniha zo zákulisia Smeru je príbehom Roberta Fica a jeho strany z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy. Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu.

 
Příběh filmu: Odysea - 4 DVD

FILM, DVD

6 rokov natáčania, 4 kontinenty, 11 desaťročí a tisíce filmov. Výpravný príbeh o vývoji filmu.

 
Lesní ľudia

ROMÁN

Americká spisovateľka pôvodom z Havajských ostrovov, pracuje ako novinárka pre T Magazine a The New York Times. Jej románový debut Lesní ľudia označila kritika za jednu z najpozoruhodnejších kníh roka 2013. Mladý lekár Norton Perina sa v roku 1950 pripojí k expedícii na neznámy ostrov v Tichom oceáne. Malá skupina antropológov chce nájsť domorodý kmeň, o ktorom neexistujú nijaké priame dôkazy...

Eco-logie

Pár dnů po dokončení knihy Od hlouposti k šílenství ( v originálu název z Dantova citátu Pape Satan Aleppe), slavný italský spisovatel Umberto Eco letos v únoru zemřel. Kniha je další výběrem z jeho sloupků, které od roku 1985 psal pro časopis LˇEspresso. Nejprve jednou za týdne, později jednou za čtrnáct dní. Tento výběr poslední, je z let 2000-2015.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania