Za sedmi divy světa

VOJTĚCH ZAMAROVSKÝ


KLASIKA V AKTUALIZOVANOM VYDANÍ
Dnes už klasické dielo Vojtěcha Zamarovského vyšlo prvý krát pred viac ako päťdesiatimi rokmi a odvtedy si nachádza vždy nových vďačných čitateľov. Toto revidované a aktualizované vydanie s kvalitnou obrazovou prílohou obsahuje mapy, fotografie, klasické aj najnovšie rekonštrukcie týchto dávno zaniknutých starovekých stavieb a umeleckých diel.

Znovu tak môžeme vidieť egyptské pyramídy, Visuté záhrady Semiramidine, Artemidin chrám v Efeze, Feidiov Zeus v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rhodský kolos a Maják na ostrove Faru. Kúzelné Zamarovského rozprávanie plné pútavo podaných historických faktov je vďaka sprievodným textom súčasných historikov zasadené do kontextu aktuálneho historického bádania.

 
Radosť evanjelia na Slovensku II.

NÁBOŽENSTVO

Kniha nadväzuje na zborník textov, ktorý vyšiel v roku 2015. Titul knihy opäť odkazuje na programový dokument pápeža Františka Evangelii gaudium (Radosť evanjelia). Autori pokračujú v analýze situácie katolíckej cirkvi na Slovensku, pričom domáce pomery dávajú do súvislosti s problémovými oblasťami súčasnej kultúry a cirkvi vo svete a zdôrazňujú Františkov reformný program. Podtitul knihy Fakty a názory poukazuje na viaceré výskumné metódy, pomocou ktorých autori analyzovali situáciu a formulovali svoje názory. Okrem Karola Moravčíka a Jozefa Žuffu sa textami na knihe podieľali Michal Kaplánek, Július M. Prachár, Pavol Tomašovič a Pavol Zaťko. Cieľom publikácie, ktorá vychádza v edícii LIMES je podporiť reflexiu a aplikáciu Františkovho programu.

 
Takto počujem

PRE DETI

Knižka plná zvukov, ruchov, tónov a slov. Ako funguje ľudské ucho? Kto je a čo robí zvukár? Počujú ľudia a zvieratá rovnako? Aký hlasný je výbuch sopky? A kde sa berie ticho? Po Takto vidím, obľúbenej knižke o zraku a vizuálnom svete, nás jej oceňovaní tvorcovia pozývajú do sveta, ktorý vnímame prostredníctvom sluchu.

 
Anatómia ľudskej deštruktivity

ERICH FROM

Človek sa líši od zvieraťa tým, že je vrah. Je jediným primátom, ktorý zabíja a mučí členov svojho druhu bez akéhokoľvek dôvodu, či už biologického, alebo ekonomického, a ktorý z toho cíti uspokojenie.

 
Nevyhnutelná opotřebovanost citů

KOMIKS

Ona: 62 rokov, osamotená bývalá modelka, na ktorej telo už zďaleka nie je tak príjemný pohľad ako kedysi a ktorej najlepšími priateľmi sú dnes okrúhle syry v jej predajni. On: 59 rokov, vdovec, ktorý bol donútený odísť do predčasného dôchodku a teraz vysedáva pred televíziou a nevie, čo ďalej.

 
Châteaux po našom

SMUTNÝ OSUD KAŚTIEĽOV

Sklady, školy, byty či dokonca posilňovne? Fotografická publikácia Châteaux po našom mapuje chátrajúce kaštiele na Slovensku a rozdeľuje ich do kategórií podľa poslednej funkcie.

Knižnica sveta na 160 stranách

Čítať Borgesa znamená vstúpiť do ohromnej zrkadlovej siene, kde tisíce zrkadiel predstavujú knihy, z ktorých vychádzal a ich vzájomné odrazy sú rozhovory naprieč časom a priestorom. Netreba sa báť stratiť sa v nich. Naša súčasnosť je len jedným z odrazov, komunikuje s minulosťou a takto sa nám prihovára Borges cez priestor a čas. Nemusíme poznať všetky literárne odkazy v jeho poviedkach (to ani nie je v našich silách), aby sme pochopili s akým gigantom sme sa stretli. Na ramenách jeho tvorby sa postavili v 20. a 21. storočí nespočetní ďalší autori a bude to tak naďalej.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania